Spotkanie autorskie wokół książki o działaczce niepodległościowej, Wandzie Pełczyńskiej | Czwartki w galerii DeBeKa - Instytut Pileckiego
wokół książek
14.03.2024 (CZW) 17.00
Spotkanie autorskie wokół książki o działaczce niepodległościowej, Wandzie Pełczyńskiej | Czwartki w galerii DeBeKa
Zapraszamy na spotkanie z prof. Piotrem Bilińskim, autorem książki "W walce o niepodległość Polski i prawa kobiet. Biografia Wandy Pełczyńskiej".
Kim była Wanda Pełczyńska? Działaczką niepodległościową i polityczną, dziennikarką i sufrażystką. Od 1913 roku należała do Polskich Drużyn Strzeleckich, następnie w 1920 roku uczestniczyła w wojnie polsko-bolszewickiej jako komendantka kurierek Frontu Litewsko-Białoruskiego. W dwudziestoleciu międzywojennym była posłanką na sejm – a więc należała do pierwszej generacji kobiet polityków w Polsce. Pełniła też funkcję redaktor naczelnej „Bluszczu” i „Kobiety Współczesnej”. W czasie II wojny światowej była więziona przez NKWD, następnie należała do Armii Krajowej. Na emigracji w Londynie razem z mężem współtworzyła Studium Polski Podziemnej, zajmujące się archiwizowaniem i badaniem akt dotyczących AK i przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Kontynuowała działalność publicystyczną, nie stroniąc od komentowania bieżących zagadnień politycznych oraz dziejów niemieckiej i sowieckiej okupacji Polski. To skazywało ją w PRL-u na niepamięć.
Wydawać by się mogło, że los jednej osoby nie pomieści tylu wydarzeń, ról i zadań. Wanda Pełczyńska żyła jednak w czasach przełomowych i nie była wyłącznie bierną obserwatorką otaczającej ją rzeczywistości. Pamiętajmy też, że była kobietą, a w tym czasie świat polityki, wojen i publicystyki nadal był jeszcze światem mężczyzn.
Dzień Kobiet jest wspaniałą okazją, żeby przypomnieć życie tej wyjątkowej osoby, życie, które jak w soczewce pokazuje nam losy ziem polskich w XX wieku. Starania o niepodległość pod zaborami, udział w I wojnie światowej, walka o państwo po zakończeniu wojny, rozkwit polityczny i kulturalny kraju w latach dwudziestych i trzydziestych, a następnie ciemne lata sowieckiej i niemieckiej okupacji, na koniec smutny los Polaków na obczyźnie. Wanda zmarła w Londynie w 1976 roku i nie doczekała już wolnej Polski, choć tyle razy o nią walczyła.
Prof. Piotr Biliński – polski historyk, zajmujący się zwłaszcza historiografią i dziejami kultury, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego; autor licznych biografii, m.in. Władysława Konopczyńskiego, Adama Vetulaniego i Stanisława Kutrzeby.

Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.