Plan londyński odbudowy Warszawy - dokument ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego - Instytut Pileckiego
seminarium
09.12.2020 (ŚR) 12.00
Plan londyński odbudowy Warszawy - dokument ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego
Zapraszamy na seminarium na temat planu odbudowy powojennej Warszawy, którego autorami byli architekci skupieni wokół polskich władz emigracyjnych w Londynie. Spotkanie poprowadzi dr Mikołaj Getka-Kenig (Instytut Historii Nauki PAN, Instytut Pileckiego).
W zbiorach Instytut Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie zachował się maszynopis planu powojennej odbudowy Warszawy. To nigdy nieopublikowane opracowanie powstało na przełomie lat 1945 i 1946 w wyniku działań członków emigracyjnego Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, na zlecenie tamtejszego Komitetu Obywatelskiego Odbudowy Miasta Stołecznego Warszawy. Maszynopis stanowi cenne świadectwo wysiłków londyńskiego ośrodka wojennej emigracji, skupionej wokół rządu na wychodźstwie, w zakresie planowania odbudowy zniszczonej stolicy państwa polskiego. Plan z Instytutu Sikorskiego wystawia świadectwo londyńskim emigrantom, którzy pomimo oddalenia i politycznej alienacji, nie pozostawali głusi na palące potrzeby rodaków w kraju, którym chcieli przyjść z taką pomocą, na jaką było ich wówczas stać.
Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o wiadomość na adres seminaria@instytutpileckiego.pl do godziny 16:00 we wtorek 8 grudnia. Przed seminarium wyślemy Państwu link do spotkania na platformie zoom.us.
Kolejne seminarium:
16.12 dr hab. n. med. Andrzej Ossowski (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie), Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów - wyniki badań.
Zobacz także
- Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
wokół książek
Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny poświęcony książce Bartłomieja Kapicy pt. "Władysław Bieńkowski - biografia polityczna" | 30 marca o godz. 18 w księgarni PIW (ul. Foksal 17 w Warszawie)
- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
Zawołani po imieniu
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym roku Instytut Pileckiego przygotował z tej okazji wiele wydarzeń.
- Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady | debata
debata
Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady | debata
W przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 23 marca, o g. 18.00, w Domu bez Kantów zapraszamy na debatę „Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady"