Wojna i Pamięć | czytanie performatywne i debata - Instytut Pileckiego
inne
25.05.2022 (ŚR) 19.00
Wojna i Pamięć | czytanie performatywne i debata
W środę 25 maja zaprezentujemy wybrane świadectwa zgromadzone przez Centrum Lemkina. Aktualne świadectwa zestawiliśmy z archiwalnymi zeznaniami ofiar totalitaryzmów: nazistowskiego i sowieckiego, a do ich czytania zaprosiliśmy polskich aktorów.
Z okazji 74. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego chcemy uczcić naszego patrona i przypomnieć o jego niezwykłej misji dobrowolnego udania się jako więzień do obozu Auschwitz-Birkenau. Ta niezwykła postać do dziś oddziałuje na kolejne pokolenia historyków. Raporty Pileckiego są jednym z najpełniejszych świadectw okrucieństwa Holokaustu, będąc nie tylko zapisem trudnej do wyobrażenia epoki czy wyjątkowo dokładnym źródłem informacji o zbrodniach, ale także zaskakując żywym językiem i głębią humanistycznej refleksji.
Podążając za tą ideą Witolda Pileckiego, w odpowiedzi na rosyjską agresją na Ukrainę, Instytut Pileckiego powołał do życia Centrum Lemkina. Misją jednostki jest zbieranie naocznych świadectw ludności cywilnej, aby poprzez stworzenie archiwum opracowanego przez naukowców, utrwalić dowody zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy.
25 maja o godz. 19.00 zapraszamy na wydarzenie artystyczne pt. „Wojna i Pamięć”, które odbędzie się w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie. Podczas wieczornego spotkania zaprezentujemy wybrane świadectwa zgromadzone przez Centrum Lemkina. Aktualne świadectwa zestawiliśmy z archiwalnymi zeznaniami ofiar totalitaryzmów: nazistowskiego i sowieckiego, a do ich czytania zaprosiliśmy polskich aktorów. Mamy nadzieję, że ta forma prezentacji stworzy grunt do osobistej refleksji, jak i do szerszej debaty o roli gromadzonych i publikowanych raportów zbrodni. Świadectwa czytać będą Leszek Zduń i Joanna Kwiatkowska-Zduń.
Po części artystycznej odbędzie się debata na temat sensu działań służących zatrzymaniu pamięci o konfliktach zbrojnych a także gromadzenia świadectw naocznych świadków, budowania repozytoriów i archiwów jako środków prewencyjnych wobec wojny oraz działalności Centrum Lemkina.
Goście prof. Magdaleny Gawin, Dyrektora Instytutu Pileckiego, zaproszeni do debaty:
- Łukasz Adamski - wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia,
- Andrij Deszczyca - ambasador Ukrainy w Polsce,
- Sławomir Dębski - dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych,
- Zbigniew Gluza - redaktor, twórca Ośrodka Karta,
- Agnieszka Romaszewska–Guzy - wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy, dyrektor Bielsat TV,
- Piotr Skwieciński - dziennikarz, publicysta, dyplomata, członek rady Centrum Polsko- Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Wieczór z udziałem społeczności polskiej, białoruskiej i ukraińskiej zakończymy wspólnym poczęstunkiem. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu!
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.