WIELE ARCHIWÓW, JEDNO MIEJSCE | Prezentacja zasobów archiwum Instytutu Pileckiego! - Instytut Pileckiego
27.02.2024 (WT) 15.00
WIELE ARCHIWÓW, JEDNO MIEJSCE | Prezentacja zasobów archiwum Instytutu Pileckiego!
Czy muszę jechać do Bundesarchiv w Berlinie, żeby zapoznać się z zespołem Deutsche Polizeidienststellen in Polen? Czy zrobienie kwerendy w United Nations War Crimes Commission wymaga lotu do Nowego Jorku?
W Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty w wersji cyfrowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy kopie cyfrowe dokumentów, których oryginały znajdują się w zbiorach wielu instytucji polskich i zagranicznych.
Budujemy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury, rodzin ofiar i świadków zbrodni oraz wszystkich innych zainteresowanych historią.
Archiwa Instytutu Pileckiego to jedyne miejsce w Polsce, które daje dostęp do milionów stron zagranicznych archiwaliów m. in. z Niemiec (m. in z Bundesarchiv), Wielkiej Brytanii, USA, Australii, czy Szwajcarii. Tylko z niemieckich archiwów Instytut pozyskał 5 mln skanów! Archiwum Pileckiego jest też jednym z czterech miejsc na świecie, które udostępnia archiwa ONZ odsłaniające kulisy powstawania komisji ds. zbrodni niemieckich, która stworzyła podstawy do procesów norymberskich. Zagraniczne archiwalia to tylko część niepowtarzalnych zbiorów IP. Nie wolno pominąć internetowej bazy „Zapisy Terroru”, czyli zbioru tysięcy zeznań i świadectw Polaków z okupacji sowieckiej i niemieckiej (częściowo już przetłumaczonych na język angielski!) oraz archiwów prywatnych. W dyspozycji Instytutu znajduje się między innymi kolekcja Rudolfa Weigla, wynalazcy szczepionki na tyfus oraz zbiór ponad 200 fotografii Stanisławy Makowskiej, która była pielęgniarką w Armii Andersa.
Zapraszamy na stronę Archiwum Pileckiego:
https://archiwum.instytutpileckiego.pl/dlibra
Instytut Pileckiego
To miejsce stworzone na potrzeby interdyscyplinarnej i międzynarodowej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami XX wieku: dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim, a także konsekwencjami ich działań.
Honorujemy osoby, które w trudnych czasach niosły pomoc obywatelom polskim i Polakom o innej przynależności państwowej. Na wniosek dyrektora Instytutu Prezydent RP odznacza je medalem Virtus et Fraternitas.
Gromadzimy i udostępniamy dokumenty ukazujące oblicza XX wieku, wspieramy badania naukowe, dzięki projektom edukacyjnym i wydarzeniom z pogranicza kultury i historii upowszechniamy wiedzę o ubiegłym stuleciu.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?