Why Lemkin? | debata - Instytut Pileckiego
debata
04.12.2018 (WT) 18.30
Why Lemkin? | debata
W trakcie debaty przybliżymy znaczenie koncepcji nowej zbrodni prawa międzynarodowego, zarówno w kontekście II wojny światowej, jak też i dziś – w 70. lat po uchwaleniu Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.
„Dzieło mojego życia” – mówił Rafał Lemkin o Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Jej przyjęcie stanowiło nie tylko rewolucję na poziomie prawnym, ale zmieniło funkcjonowanie społeczności międzynarodowej i postrzeganie przez nią odpowiedzialności za ochronę ludności. Przemyślenia Lemkina, choć od ich spisania mija kilkadziesiąt lat, wciąż inspirują prawników i działaczy na rzecz praw człowieka.
Tak więc – czemu Lemkin? Co sprawia, że wciąż nawiązujemy do stworzonych przez niego koncepcji? Co stanowi o ich aktualności ? Z jakimi wartościami były i są utożsamiane? Jak postrzegają je przedstawiciele nauki z różnych krajów i różnych kontynentów? Pytania te zadamy czworgu badaczom ludobójstwa i historii XX wieku. Naszymi gośćmi będą:
dr Donna-Lee Frieze – była pierwsza wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Ludobójstwa, redaktor angielskiego wydania autobiografii Lemkina Totally Unoffcial, prowadzi badania nad ludobójstwem na Uniwersytecie Deakina w Melbourne;
dr Christhardt Henschel – historyk, w Niemieckim Instytucie Historycznym prowadzi badania nad Historią Polski XIX i XX wieku oraz historią Żydów Europy Środkowo-Wschodniej;
prof. Joaquín González Ibáñez – badacz prawa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych, wykłada na Uniwersytecie Alfonsa X Mądrego w Madrycie;
dr Wojciech Kozłowski – dyrektor Instytutu Pileckiego, redaktor naczelny rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”.
moderacja dr John Cornell – dział naukowy Instytutu Pileckiego.
Debata odbędzie się w auli im. prof. Jana Baszkiewicza
Finansowanie w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Szlakami Polski Niepodległej” w latach 2018-2023, nr projektu 01SPN1705318, kwota finansowania 985.110,00 zł.
Zobacz także
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
Wydarzenie
W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki działalności Ireny Sendlerowej.
- Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
film
Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
Zapraszamy do warszawskiej Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów na wykład dr Eweliny Michty z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego!