W obliczu imperium. Polska a problem kolonialny - Instytut Pileckiego
debata
20.05.2021 (CZW) 18.00
W obliczu imperium. Polska a problem kolonialny
Zapraszamy na najbliższą dyskusję z cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”, której gościem będzie dr Piotr Puchalski, historyk z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Spotkanie poprowadzi dr Jerzy Łazor.
W 1918 roku Polska odrodziła się w świecie zdominowanym przez imperia kolonialne. Głębokie poczucie hierarchii cywilizacyjnej, rasizm oraz wiązanie kolonii z nowoczesnością i potęgą były naturalną częścią ówczesnej wizji świata. O tym, jak Druga Rzeczypospolita zmierzyła się z tymi problemami, opowie dr Piotr Puchalski, autor rozprawy doktorskiej Beyond Empire: Interwar Poland and the Colonial Question, 1918-1939.
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Można w nim również uczestniczyć poprzez profil Instytutu Pileckiego na Facebooku.
Uczestnicy:
✅ Dr Piotr Puchalski – historyk z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe to, m. in.: historia Polski i ziem polskich w ujęciu globalnym; polska polityka kolonialna i narodowościowa; ewolucja ładu międzynarodowego. Rozprawę doktorską napisał o polskiej polityce kolonialnej w okresie międzywojennym. Stypendysta Mellon-Wisconsin (2019); im. Xenii Gąsiorowskiej (2018-2019); rodziny Łapińskich (2015-2016); nagrody stowarzyszenia „Polanki” w stanie Wisconsin (2015, 2017); Young Scholar Award od Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego (Polish-American Historical Association) (styczeń 2020).
✅ Dr Jerzy Łazor – historyk gospodarczy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w historii okresu międzywojennego, historii finansów i stosunków międzynarodowych. Stypendysta Imre Kertész Kolleg w Jenie. Opublikował m.in. monografię „Brama na Bliski Wschód. Polsko-palestyńskie stosunki gospodarcze w okresie międzywojennym” (2016) oraz edycji „Moich wspomnień Stanisława Wojciechowskiego” (2017).
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".