W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną - Instytut Pileckiego
27.01.2025 (PN) 11.00
W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki działalności Ireny Sendlerowej.
Podczas spotkania zostaną pokazane filmy: „Świadkowie epoki. Ku Zagładzie” oraz „Historia Ireny Sendlerowej”.
Po projekcjach zapraszamy na wyjątkową rozmowę z panem Andrzejem Wolfem, reżyserem dokumentu o Irenie Sendlerowej oraz z panią Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady z inicjatywy najbardziej znanej członkini „Żegoty”. Pani Ficowska urodziła się jako Elżbieta Koppel i była córką Josela i Heni z domu Rochman. Jako półroczne niemowlę została przewieziona na aryjską stronę w drewnianej skrzynce, ukrytej na wozie pełnym cegieł.
Rejstracja uczestników - KLIKNIJ.
27 stycznia,
godz. 11:00
Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad 1, Warszawa
„Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie”
„Pamiętam rozmowę mojej mamy – to mógł być 38 rok. Niemcy? Taki kulturalny naród? To było niewyobrażalne…” – mówi Krystyna Budnicka, która w Zagładzie straciła rodziców i siedmioro rodzeństwa. ….i wielu bardzo długo nie mogło uwierzyć – bo Holokaust był zbrodnią zaplanowaną i systematyczną, a jego skala przechodziła ludzkie wyobrażenie. Tych, którzy przeżyli zostawiła ze wspomnieniami ciążącymi sercu i duszy przez całe życie. To właśnie tymi historiami ocaleni z Zagłady i jej świadkowie podzielili się z twórcami filmu „Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie”. Z ich opowieści wyłania się obraz okupacji niemieckiej: narastających prześladowań wobec Żydów oraz kolejnych etapów Holokaustu – aż do obozów zagłady. W filmie, w którym nie znajdziecie zbędnego komentarza, jedynie relacje ocalonych i świadków, zawiera się okrutna prawda o tej zbrodni – jej rozmiar. Co się działo na terenach okupowanych przez Niemców - ale nie tylko w tych największych miastach? Jak wyglądała Zagłada w małych miasteczkach i wsiach? Ilu Żydów nigdy nie dotarło do obozów? O ilu zbrodniach wie tylko lokalna społeczność? Film „Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie” oddaje głos tym ofiarom, o których cierpieniu wielu z nas nigdy nie miało okazji usłyszeć.
Czas trwania: 40 min
Reżyseria i scenariusz: Małgorzata Grygiel i Michał Miziołek z Instytutu Pileckiego
Film powstał w koprodukcji z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.
„Historia Ireny Sendlerowej”
Odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Kierowniczka referatu dziecięcego. Dzięki niej wojnę przeżyły setki dzieci, które cudem udało się wydostać z getta warszawskiego.
Film zawiera zapis ostatnich wywiadów przeprowadzonych z Ireną Sendlerową oraz materiały archiwalne m.in. z prywatnych zbiorów jej córki Janiny Zgrzembskiej, Żydowskiego Instytutu Historycznego, United States Holocaust Memorial Museum oraz Steven Spielberg Film and Video Archive.
Czas trwania: 27 min
Reżyseria i scenariusz: Andrzej Wolf
Zobacz także
- Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
film
Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
Zapraszamy do warszawskiej Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów na wykład dr Eweliny Michty z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego!
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Wydarzenie
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie poprzez bogate zbiory naszego Archiwum. Razem prześledzimy, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej. Za pomocą różnorodnych źródeł przyjrzymy się perspektywom dzieci i dorosłych.
- Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
wykład
Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
W ramach cyklu "Czwartków w DBK" zapraszamy na wykład dr. Oleksa Drachewycha dotyczący tego w jaki sposób narracja rosyjskich władz i liderów mediów prorządowych o II wojnie światowej służy dziś do uzasadniania agresji wobec Ukrainy.