"Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939) - Instytut Pileckiego
wokół książek
07.11.2024 (CZW) 18.00
"Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939)
W ramach cyklu Czwartki w DBK zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Markiem Kornatem, autorem biografii pt. "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939).
Józef Lipski (1894–1958) był dyplomatą postawionym przez swój rząd na jednym z najtrudniejszych posterunków w stosunkach międzynarodowych doby międzywojennej – „II wojna światowa wybuchła mu w rękach”. Od 3 lipca 1933 roku był posłem RP w Berlinie, a od 29 października 1934 roku występował w randze ambasadora. Opowieść o Józefie Lipskim jest narracją o rozwoju III Rzeszy i potędze Hitlera oraz o stosunkach polsko-niemieckich u progu wojny. Czy Lipski dostrzegał ekspansywne cele polityki niemieckiej w latach 1934–1938? Czy ufał w zapewnienia gwarancyjne niemieckiej strony? Jak dalece rozpoznawał konflikt interesów pomiędzy Polską a Niemcami latem 1938 roku? Jakie ustępstwa uważał za możliwe do przyjęcia przez Polskę podczas polsko-niemieckich rozmów, wokół żądań terytorialnych III Rzeszy, między październikiem 1938 a marcem 1939 roku? Czy w sierpniu 1939 roku postępował właściwie – zwłaszcza w związku z paktem Ribbentrop–Mołotow i brytyjską akcją mediacyjną w konflikcie polsko-niemieckim? Czy kiedykolwiek proponował inny scenariusz niż ten zrealizowany przez Józefa Becka? To pytania najważniejsze, ale na pewno nie jedyne. Odpowiedzi na nie możemy poszukiwać razem z autorem książki.
Spotkanie poprowadzi Jakub Moroz.
Zobacz także
- Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Wydarzenie
Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Odwiedź naszą księgarnię stacjonarną na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i podaruj bliskim historię w prezencie!
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Wydarzenie
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie poprzez bogate zbiory naszego Archiwum. Razem prześledzimy, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej. Za pomocą różnorodnych źródeł przyjrzymy się perspektywom dzieci i dorosłych.
- Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
wykład
Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
W ramach cyklu "Czwartków w DBK" zapraszamy na wykład dr. Oleksa Drachewycha dotyczący tego w jaki sposób narracja rosyjskich władz i liderów mediów prorządowych o II wojnie światowej służy dziś do uzasadniania agresji wobec Ukrainy.