„Archiwum: Aktywacja!” | konferencja online inaugurująca cyfrowe Archiwum Instytutu Pileckiego - Instytut Pileckiego
konferencja
12.01.2021 (WT) 09.00
„Archiwum: Aktywacja!” | konferencja online inaugurująca cyfrowe Archiwum Instytutu Pileckiego
Ponad milion. Tyle stron dokumentów umieściliśmy dotąd w naszym archiwum cyfrowym, którego działalność zainaugurujemy międzynarodową konferencją online w dniach 12-13 stycznia 2021 r.
W cyfrowym Archiwum Instytutu Pileckiego gromadzimy i udostępniamy dokumenty ukazujące losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Pozyskujemy je z instytucji polskich i zagranicznych: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives, IPN, polskich archiwów państwowych i wielu innych. Tworzymy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury i wszystkich zainteresowanych.
W czasie konferencji „Archiwum: Aktywacja!” zaprezentujemy archiwum cyfrowe i opowiemy o naszych zbiorach, a także porozmawiamy o roli archiwów we współczesnym świecie. Wszystko to w międzynarodowym gronie. Konferencja będzie symultanicznie tłumaczona na język polski, angielski i niemiecki.
Linki do rejestracji na webinar na platformie Zoom:
DZIEŃ 1 (12.01.21): https://zoom.us/webinar/register/WN_NIDY2rI0TdWSLlwyPuiXzg
DZIEŃ 2 (13.01.21): https://zoom.us/webinar/register/WN_DKrjIbQwTceFKwx40V5ALQ
Link do eventu na Fb: https://www.facebook.com/events/440298667097052/
Partnerami konferencji są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archiwa Państwowe, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Katyńskie, Centrum Archiwistyki Społecznej, a także Instytut Zachodni.
Do pobrania
Zobacz także
- „Skazani poza Ojczyzną” – śledztwa kryminalne przeciwko Polakom na Ukrainie Radzieckiej w końcu lat trzydziestych XX wieku. Co kryją teczki karno-śledcze? | seminarium
Wydarzenie
„Skazani poza Ojczyzną” – śledztwa kryminalne przeciwko Polakom na Ukrainie Radzieckiej w końcu lat trzydziestych XX wieku. Co kryją teczki karno-śledcze? | seminarium
W środę, 7 czerwca zapraszamy na kolejne seminarium naukowe Instytutu Pileckiego. W roli referenta wystąpi dr Piotr Olechowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
- Spotkanie wokół książki "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich"
wokół książek
Spotkanie wokół książki "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich"
Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich", które odbędzie się 6 czerwca 2023 (wtorek) o godz. 18:00, w sali multimedialnej Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.
- Mistrz Hitlera. Karl Haushofer jako twórca narodowosocjalistycznej ideologii | seminarium
seminarium
Mistrz Hitlera. Karl Haushofer jako twórca narodowosocjalistycznej ideologii | seminarium
Karl Haushofer odegrał decydującą rolę w ukształtowaniu światopoglądu politycznego młodego Adolfa Hitlera i był „duchowym ojcem” narodowosocjalistycznej ideologii.