The Genesis of the Lados Operation – 1940-1942 | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
17.03.2021 (ŚR) 12.00
The Genesis of the Lados Operation – 1940-1942 | seminarium
An examination of the background behind the Bern passport operation, looking at the wider context of Polish exile government policy as well as the possible precedents set elsewhere, including the Sugihara visas.
In addition the narrower origins will be sought in the relevant personalities involved, both within the Bern Embassy and without.
Prelegent:
- Roger Moorhouse (Master of Arts, Royal Historical Society - Królewskie Towarzystwo Historyczne)
Koreferentki:
- Monika Maniewska (Dział Archiwum Instytutu Pileckiego)
- dr Aleksandra Kmak-Pamirska
Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o wiadomość na adres seminaria@instytutpileckiego.pl do godziny 16:00 we wtorek 16 marca. Przed seminarium wyślemy Państwu link do spotkania na platformie Zoom.us. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim i będzie tłumaczone symultanicznie na polski.
Kolejne seminaria:
24 marca: prof. Maciej Janowski (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk), Tożsamość i etos inteligencji polskiej.
Koreferent: dr hab. Piotr Kulas (Uniwersytet Warszawski).
31 marca: prof. Eugeniusz Cezary Król, Mein Kampf. Edycja krytyczna.
Koreferent: prof. Grzegorz Kucharczyk (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim).
Do pobrania
Zobacz także
- Ferie zimowe z Instytutem Pileckiego w Domu Bez Kantów w Warszawie
Wydarzenie
Ferie zimowe z Instytutem Pileckiego w Domu Bez Kantów w Warszawie
Zapraszamy na ferie zimowe z Instytutem Pileckiego w Galerii w Domu Bez Kantów przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie!
- Za kulisami żelaznej kurtyny. Polska i Litwa w cieniu jałtańskich sojuszy | Debata naukowa w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Za kulisami żelaznej kurtyny. Polska i Litwa w cieniu jałtańskich sojuszy | Debata naukowa w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Dom Obławy Augustowskiej zaprasza na polsko-litewskie seminarium poświęcone sowietyzacji Europy Środkowo-Wschodniej.
- Pokaz filmu „Henryk Sławik. Polski Wallenberg" | Dyplomatyczne kontrapunkty
Wydarzenie
Pokaz filmu „Henryk Sławik. Polski Wallenberg" | Dyplomatyczne kontrapunkty
Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Dyplomatyczne kontrapunkty” poświęconego polskim dyplomatom, którzy podczas II wojny światowej, we współpracy z organizacjami żydowskimi, wystawiali Żydom nielegalne paszporty, ratując ich przed Zagładą.