Tabu w badaniach historycznych. Przypadek Ernsta Noltego - Instytut Pileckiego
debata
23.06.2022 (CZW) 19.00
Tabu w badaniach historycznych. Przypadek Ernsta Noltego
23 czerwca zapraszamy do siedziby Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego na debatę z cyklu „Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku".
„Tabu w badaniach historycznych. Przypadek Ernsta Noltego" to już druga debata w ramach nowego cyklu organizowanego przez FINA we współpracy z Instytutem Pileckiego.
Spotkanie odbędzie się 23 czerwca 2022 o godz. 19.00 w siedzibie FINA (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa) w sali Ziemia Obiecana.
Debatę poprowadzi dr Mateusz Werner, a jego gośćmi będą:
Aleksandra Rybińska - politolog, dziennikarka portalu wPolityce.pl, członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN),
prof. Grzegorz Kucharczyk - historyk specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX. i XX. wieku oraz historii Niemiec,
prof. Piotr Madajczyk - historyk, wykładowca Polskiej Akademii Nauk - Zakładu Studiów nad Niemcami,
Dr Gerhard Gnauck - dziennikarz, historyk i politolog.
Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązuje rejestracja poprzez formularz.
Debata będzie transmitowana na darmowej platformie ninateka.pl.
„Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku" to nowy cykl FINY.
Rozmowy prowadzone są przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań jest przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmem i nazizmem. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".