Spoktanie autorskie z Olgą Barbasiewicz | Ocaleni w Azji Wschodniej. Działalność państwa polskiego w latach 1940-1945 na rzecz obywateli RP – uchodźców w Japonii i Szanghaju - Instytut Pileckiego
wokół książek
12.12.2023 (WT) 17.30
Spoktanie autorskie z Olgą Barbasiewicz | Ocaleni w Azji Wschodniej. Działalność państwa polskiego w latach 1940-1945 na rzecz obywateli RP – uchodźców w Japonii i Szanghaju
Zapraszamy na spotkanie autorskie z dr Olgą Barbasiewicz, autorką wydanej niedawno przez Instytut Pileckiego książki Ocaleni w Azji Wschodniej. Działalność państwa polskiego w latach 1940-1945 na rzecz obywateli RP – uchodźców w Japonii i Szanghaju.
12.12.2023 (wtorek), godz. 17:30,
Galeria DeBeKa, Krakowskie Przedmieście 11
Książka opowiada o roli przedstawicieli rządu RP w niesieniu pomocy na rzecz tysięcy obywateli polskich – w większości Żydów – którzy w ucieczce przed wojną w Europie trafili do Azji Wschodniej. Kluczową postacią w organizacji tej pomocy ze strony polskich władz był Tadeusz Romer – ambasador RP w Japonii w latach 1937-1941. Jest on również jednym z bohaterów wystawy „Decyzja: ratować ludzi” w galerii DeBeKa.
Ocaleni w Azji Wschodniej to pierwsza monografia naukowa, oparta na materiałach m.in. z japońskich, kanadyjskich, litewskich i amerykańskich archiwów, która tak obszernie prezentuje ten nieznany rozdział II wojny światowej.
Książka została nominowana do Nagrody im. Oskara Haleckiego w konkursie „Książka Historyczna Roku” 2023 w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”.
Mamy do czynienia z niezmiernie cenną pozycją. Opowiada ona o mało znanych lub prawie nieznanych w Polsce wydarzeniach, bazując w znacznej mierze na źródłach, których do tej pory nie wykorzystywano.
prof. dr hab. Jakub Polit
.
Dr Olga Barbasiewicz – politolożka i japonistka, specjalizująca się w polityce zagranicznej Japonii oraz w relacjach polsko-japońskich. Wykładowczyni Uniwersytetu SWPS. Badaczka polityki polskiego rządu wobec żydowskich uchodźców czasie II wojny światowej.
Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.