„Spiecpieriesieleńcy” – losy Polaków deportowanych w 1940 - Instytut Pileckiego
wykład
08.02.2019 (PT) 18.00
„Spiecpieriesieleńcy” – losy Polaków deportowanych w 1940
Tuż przed rocznicą pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRS zapraszamy na wykład dr. Adama Kaczyńskiego – historyka, współorganizatora kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji.
Noc z 9 na 10 lutego 1940 roku. Na zewnątrz temperatura spada do minus kilkudziesięciu stopni. Żołnierze sowieccy wkraczają do domów na okupowanych terenach Kresów II Rzeczypospolitej. Rozpoczyna się pierwsza masowa deportacja Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Kilkaset tysięcy osób – mężczyzn, kobiet, dzieci – trafia na nieludzką ziemię.
W czasie spotkania dowiecie się:
- jak przebiegały deportacje;
- kim byli spiecpieriesieleńcy;
- w jakich warunkach przewożono zesłańców;
- gdzie trafili pierwsi deportowani i z czym musieli się zmierzyć na zesłaniu;
Obejrzycie także materiały filmowe dokumentujące, jak obecnie wyglądają łagry oraz specposiołki, w których przetrzymywani byli Polacy.
WYKŁAD POPROWADZI DR ADAM KACZYŃSKI – absolwent Wydziału Historycznego UW, specjalizujący się w historii krajów byłego ZSRS ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Ukrainy; uczestnik i współorganizator kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji. W latach 2008-2013 pracownik merytoryczny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 2013-2018 Konsul w Ambasadzie RP w Mińsku, obecnie współpracuje z Instytutem Pileckiego.
fot. FotoKarta
Zobacz także
- 85. rocznica pierwszej deportacji w głąb ZSRS. Odsłuch audioserialu i debata
debata
85. rocznica pierwszej deportacji w głąb ZSRS. Odsłuch audioserialu i debata
W dniu 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z okupowanych Kresów Wschodnich II RP do ZSRS zapraszamy do wspólnego odsłuchu jednego z odcinków audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua” oraz na debatę.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".