„Spiecpieriesieleńcy” – losy Polaków deportowanych w 1940 - Instytut Pileckiego
wykład
08.02.2019 (PT) 18.00
„Spiecpieriesieleńcy” – losy Polaków deportowanych w 1940
Tuż przed rocznicą pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRS zapraszamy na wykład dr. Adama Kaczyńskiego – historyka, współorganizatora kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji.
Noc z 9 na 10 lutego 1940 roku. Na zewnątrz temperatura spada do minus kilkudziesięciu stopni. Żołnierze sowieccy wkraczają do domów na okupowanych terenach Kresów II Rzeczypospolitej. Rozpoczyna się pierwsza masowa deportacja Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Kilkaset tysięcy osób – mężczyzn, kobiet, dzieci – trafia na nieludzką ziemię.
W czasie spotkania dowiecie się:
- jak przebiegały deportacje;
- kim byli spiecpieriesieleńcy;
- w jakich warunkach przewożono zesłańców;
- gdzie trafili pierwsi deportowani i z czym musieli się zmierzyć na zesłaniu;
Obejrzycie także materiały filmowe dokumentujące, jak obecnie wyglądają łagry oraz specposiołki, w których przetrzymywani byli Polacy.
WYKŁAD POPROWADZI DR ADAM KACZYŃSKI – absolwent Wydziału Historycznego UW, specjalizujący się w historii krajów byłego ZSRS ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Ukrainy; uczestnik i współorganizator kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji. W latach 2008-2013 pracownik merytoryczny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 2013-2018 Konsul w Ambasadzie RP w Mińsku, obecnie współpracuje z Instytutem Pileckiego.
fot. FotoKarta
Zobacz także
- Pokaz filmu "Łagier 0331" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
Wydarzenie
Pokaz filmu "Łagier 0331" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
W każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku.
- Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
Wydarzenie
Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
W każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.