Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK - Instytut Pileckiego
wykład
12.12.2024 (CZW) 18.00
Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
W ramach cyklu "Czwartków w DBK" zapraszamy na wykład dr. Oleksa Drachewycha dotyczący tego w jaki sposób narracja rosyjskich władz i liderów mediów prorządowych o II wojnie światowej służy dziś do uzasadniania agresji wobec Ukrainy.
Dr Drachewych wygłosi publiczny wykład zatytułowany: „Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today.” W swoim wystąpieniu omówi kluczową rolę, jaką odgrywa rosyjska pamięć historyczna o II wojnie światowej w narracjach liderów i mediów państwowych Rosji. Te narracje, wykorzystujące retorykę „denazyfikacji”, służą do uzasadniania agresji wobec Ukrainy oraz dehumanizacji Ukraińców. Opierając się na materiale z nadchodzącej książki, dr Drachewych pokaże w jaki sposób pamięć o II wojnie światowej wpływa na współczesne działania Rosji w Ukrainie; zwróci uwagę na echa sowieckiej przeszłości, widoczne w politykach i zbrodniach realizowanych przez rosyjskie siły podczas inwazji; przytoczy przykłady polityk inspirowanych działaniami ZSRR, w trakcie i po II wojnie światowej, takich jak pamięć instytucjonalna rosyjskich sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa oraz paralelne praktyki dehumanizacji Ukraińców. Tego rodzaju działania prowadzą do zbrodni wojennych podobnych do tych, które były popełniane przez Armię Czerwoną i NKWD w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 1939–1950.
Wykład dr. Drachewycha będzie interesujący zarówno dla polskiej publiczności, jak i dla naukowców oraz praktyków badających zbrodnie totalitarne – historyczne i ich współczesne przejawy.
Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Planowany jest streaming wykładu na platformie Youtube.
Dr Oleksa Drachewych jest adiunktem historii na Western University oraz wykładowcą historii w King’s University College. Jego badania koncentrują się na historii nowożytnej Europy i stosunkach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem polityki zagranicznej Związku Radzieckiego i Rosji. Drachewych szeroko pisał o roli międzynarodowego komunizmu w polityce zagranicznej ZSRR, w tym o jego działaniach skierowanych na Globalne Południe. Ukończył rękopis książki, w której porównuje sowieckie zbrodnie podczas i po II wojnie światowej z rosyjskimi zbrodniami w Ukrainie, a publikacja ta ma się ukazać w 2025 roku.
Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
ul. Krakowskie Przedmieście 11
12 grudnia 2024 (czwartek) - 18:00-19:30
Zobacz także
- UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
Wydarzenie
UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
31 maja zapraszamy do Studziennicznej na 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich.
- Wdzięczność zapisana w pamięci – wychowankowie o Marii Pileckiej | Czwartki w galerii DBK
debata
Wdzięczność zapisana w pamięci – wychowankowie o Marii Pileckiej | Czwartki w galerii DBK
Z okazji rocznicy urodzin Marii Pileckiej zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci o niej i jej dziedzictwie.
- W poszukiwaniu tożsamości. Powojenna odbudowa Gdańska i Szczecina oraz jej współczesne echa
debata
W poszukiwaniu tożsamości. Powojenna odbudowa Gdańska i Szczecina oraz jej współczesne echa
Po wojnie Gdańsk i Szczecin podjęły próbę stworzenia nowej tożsamości poprzez odbudowę i modernizację. Dziś warto zadać pytanie: jak współczesna architektura tych miast odzwierciedla tamte wybory i czy powojenna wizja przetrwała próbę czasu?