Prusy. Pięć wieków | seminarium - Instytut Pileckiego
seminarium
10.02.2021 (ŚR) 12.00
Prusy. Pięć wieków | seminarium
Pięć wieków historii Prus to dzieje budowy jednolitego, nowoczesnego (stanowiącego przez długi czas wzór modernizacji) państwa. Państwa, które - jak żadne inne w Europie - zostało zaprojektowane. Zapraszamy na seminarium prof. Grzegorza Kucharczyka.
Sukces „projektu” w postaci monarchii Hohenzollernów, która w osiemnastym wieku awansowała do koncertu mocarstw europejskich, nie byłby możliwy bez sporej dozy szczęścia. To zaś trzeba umieć wykorzystać. Rzeczpospolita wszystkie okazje zyskania trwałej przewagi nad Berlinem systematycznie marnowała. Bez upadku Polski nie byłoby zaś wielkości Prus, a w dalszej konsekwencji zjednoczenia Niemiec. Projekt, szczęście, modernizacja, militaryzm – to słowa kluczowe w pięciowiekowej historii Prus.
Seminarium poprowadzi prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami w Instytucie Pileckiego); z kolei kontrreferentem będzie prof. Marek Cichocki (Centrum Europejskie w Natolinie).
Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o wiadomość na adres seminaria@instytutpileckiego.pl do godziny 16:00 we wtorek 9 lutego. Przed seminarium wyślemy Państwu link do spotkania na platformie Zoom.us.
Kolejne seminarium:
17 lutego: prof. Richard Butterwick-Pawlikowski (University College London, visiting professor at the College of Europe Natolin) Around Larry Wolff and his “Inventing Eastern Europe”.
Kontrreferent: dr Mateusz Werner (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami w Instytucie Pileckiego, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.