Prawa kobiet w perspektywie historycznej | dyskusja online - Instytut Pileckiego
debata
08.12.2020 (WT) 18.00
Prawa kobiet w perspektywie historycznej | dyskusja online
102 lata temu kobiety wywalczyły sobie prawo wyborcze w Polsce i Niemczech. Z okazji tej rocznicy zapraszamy na debatę, w której udział wezmą: Magdalena Gawin (Warszawa), Claudia Kraft (Wiedeń), Cornelia Pieper (Gdańsk) i Hanna Radziejowska (Berlin).
Spotkanie będzie moderował Mateusz Fałkowski (Berlin).
W listopadzie 1918 roku kobiety uzyskały prawa wyborcze zarówno w Republice Weimarskiej, jak i w odrodzonej Rzeczpospolitej. Tym samym Polki stały się podwójnie wolne - niemal jednocześnie uzyskały niezależność i prawa wyborcze. Oba kraje - Polska i Niemcy - były zatem na arenie międzynarodowej pionierami, jeśli chodzi o przyznanie praw wyborczych kobietom. Co oznaczało to polityczne przebudzenie dla kobiet? Jak wtedy wyobrażano sobie równość oraz integrację i uczestnictwo, a jak te wyobrażenia wyglądają teraz?
W tamtym okresie mobilizowały do głosowania kobiety o bardzo różnych przekonaniach politycznych i ideologicznych. Co oznaczała wówczas i jakie znaczenie ma dziś dla naszych demokracji historia tamtej mobilizacji i tych decyzji politycznych? Co było oczywiste 100 lat temu, a co było poza horyzontem? Co jest dziś uważane za pewnik, a co wydaje się niemożliwe? Te wszystkie zagadnienia zostaną poruszone w trakcie debaty, na którą serdecznie zapraszamy!
Link: https://zoom.us/webinar/register/WN_bblXJSNjSmWtxLC-SDabIA
Prof. Magdalena Gawin jest historykiem w Instytucie Historii PAN w Warszawie oraz wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Jest autorką monografii na temat pierwszych ruchów kobiecych w Polsce: „Spór o równouprawnienie kobiet (1864-1919)”
Prof. Claudia Kraft jest historykiem, profesorem w Katedrze Historii Czasu, Kultury, Wiedzy i Płci na Uniwersytecie Wiedeńskim. Opublikowała m.in. „Stosunki płci w Europie Środkowo-Wschodniej po II wojnie światowej: praktyki społeczne i konstrukcje wizerunków płci" („Geschlechterbeziehungen in Ostmitteleuropa nach dem Zweiten Weltkrieg: soziale Praxis und Konstruktionen von Geschlechterbildern“).
Cornelia Pieper jest konsulem generalnym Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Była ministrem i koordynatorem rządu federalnego ds. polsko-niemieckich stosunków międzyspołecznych. Jest inicjatorką sieci „Trójkąt Weimarski Kobiet”.
Hanna Radziejowska jest historykiem, kierownikiem Instytutu Pileckiego w Berlinie, kuratorką kilku nagradzanych wystaw historycznych, w tym wystawy poświęconej początkom praw kobiet w Polsce.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?