Zadanie 1: Poznajmy się - Instytut Pileckiego
projekt
17.04.2020 (PT) 11.48
Zadanie 1: Poznajmy się
Zbierz piątkę: pomyśl o koleżankach i kolegach, których chciałbyś zaprosić do stworzenia Waszej grupy!
Witold Pilecki do utworzenia pierwszej grupy konspiracyjnej (tzw. "piątki") zaangażował najbardziej zaufanych ludzi, których znał jeszcze z Tajnej Armii Polskiej, powstałej w 1939 r. Byli to doświadczeni oficerowie: płk artylerii Władysław Tadeusz Surmacki, kpt. dr Władysław Dering, ppor. kawalerii Jerzy Virion, ppor. artylerii Alfred Walenty Stoessel i Roman Zagner.
Na początek zobaczcie relację p. Andrzeja Pileckiego na naszym kanale “Świadkowie Epoki” i zastanówcie się, czy macie jakieś punkty styczne z rodziną Pileckich (np. mama nauczycielka, rodzina pochodzi z Kresów itp). Podobieństwa zanotujcie i prześlijcie je nam, wraz z rozwiązaniem poniższego zadania:
Zbierz piątkę. Podobnie jak Witold Pilecki, który zaproponował tworzenie “piątki” osobom zaangażowanym, aktywnym i dzielnym, tak dziś Ty pomyśl o koleżankach i kolegach, których chciałbyś zaprosić do stworzenia Waszej grupy.
Zbadajcie, gdzie i w jakich okolicznościach historycznych mogli spotkać się Wasi rodzice lub dziadkowie (porozmawiajcie z nimi!), znajdźcie historyczny punkt styczny Waszych rodzinnych historii (wszystkich 5, bądź kilka, które łączą Was w dwójkach czy trójkach); w oparciu o wspólne doświadczenia historyczne Waszych rodzin znajdźcie nazwę dla Waszej piątki zakotwiczoną w historii Polski i zaprezentujcie ją z uzasadnieniem wyboru.
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
wokół książek
Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
W ramach programu towarzyszącego akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile serdecznie zapraszamy na uroczystość związaną z prezentacją książki "Jan Karski w cudzej pamięci" i panel dyskusyjny poświęcony odwadze w czasach wojny i pokoju.
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
wystawa
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.