Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945 - Instytut Pileckiego
seminarium
12.05.2021 (ŚR) 16.00
Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945
Zapraszamy na wykład prof. Tadeusza Rutkowskiego (Uniwersytet Warszawski); jako koreferent wystąpi prof. Marek Kornat (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk). Seminarium naukowe wyjątkowo rozpocznie się o godzinie 16.00.
Podczas wykładu zostanie przedstawiony obraz Polski kreowany w Rosji Sowieckiej, a następnie Związku Sowieckim w propagandzie masowej i sferze kulturowej: literaturze, filmie i historiografii, od czasu przewrotu bolszewickiego do zakończenia II wojny światowej. Omówione zostaną główne cele, metody i efekty propagandy sowieckiej dotyczące Polski, zarówno w odniesieniu do własnego społeczeństwa, jak i zagranicy, w kontekście polityki wewnętrznej oraz zagranicznej ZSRS, a także stosunków polsko – sowieckich. W odniesieniu do II wojny światowej scharakteryzowany zostanie również wpływ sowieckich działań propagandowych na stosunek zachodniej opinii publicznej do sprawy niepodległości Polski.
Prof. Tadeusz Rutkowski jest autorem opublikowanej w 2020 roku nakładem NCK monografii „Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945”.
Seminarium naukowe online będzie prowadzone na platformie Zoom w formie webinarium.
Link do spotkania:
https://zoom.us/webinar/register/WN_02Uf3q_MQ_SEigoBo-Etkg
Kolejne seminaria:
19 maja: dr Jerzy Rohoziński (OBnT Instytutu Pileckiego), „Historia polityczna. Polityka państw postsowieckich, co dla nas znaczy?”.
Koreferent: dr Dmitriy Panto (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).
26 maja: dr Jacek Kordel (UW) „Królestwo anarchii. W poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach”.
Koreferent: dr Tomasz Szwaciński, Warszawa.
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.
- Polska prapremiera filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
film
Polska prapremiera filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
Po świetnym przyjęciu na premierze w Bolonii, czas na polską prapremierę „Odysei polskiej”! W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, Instytut Pileckiego i Włoski Instytut Kultury zapraszają na historyczny polsko-włoski wieczór filmowy.