Ordinary Germans or Ordinary Men? - Instytut Pileckiego
debata
22.11.2021 (PN) 19.00
Ordinary Germans or Ordinary Men?
Zapraszamy na spotkanie „Zwykli Niemcy czy zwykli ludzie? Zbrodnie nazistowskie i ich sprawcy w okupowanej Europie Wschodniej, 1939-1945” w ramach projektu „Totalitarianism in East-Central Europe 1939-1989; History and Memory – graduate academy”.
Czy sprawcy zbrodni popełnionych w Europie Wschodniej między 1939 a 1945 rokiem to zwykli Niemcy czy zwykli ludzie? Spór pomiędzy Browningiem i Goldhagenem jest z pewnością aktualny, ale czy istnieją jakieś nowe perspektywy lub czy odkryto nowe materiały, które mogłyby zmienić lub skorygować tę narrację? Czy sprawcy poddawali się presji panującej w ich kręgach i podporządkowywali się władzy, czy byli jednak po prostu nazistami i antysemitami? Dlaczego popełnili zbrodnie, które miały miejsce w Europie Wschodniej?
To tylko niektóre z kwestii, które poruszymy podczas dyskusji z udziałem dr. Jochena Böhlera, Rogera Moorhouse’a oraz Aliny Nowobilskiej. Spotkanie odbędzie się 22 listopada 2021 o godzinie 19:00 na platformie Zoom. Link do rejestracji: https://bit.ly/3wzAt5v
Dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".