Od potępienia ludobójstwa do współczesnej filozofii prawa i prawnych aspektów stosunków międzynarodowych. Rafał Lemkin - biografia, koncepcja, konwencja - Instytut Pileckiego
debata
14.06.2023 (ŚR) 13.15
Od potępienia ludobójstwa do współczesnej filozofii prawa i prawnych aspektów stosunków międzynarodowych. Rafał Lemkin - biografia, koncepcja, konwencja
14. czerwca zapraszamy na dyskusję okołokonferencyjną o działalności i dorobku Rafała Lemkina na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Działalność Rafała Lemkina, twórcy koncepcji zbrodni ludobójstwa, wciąż stanowi pole badań wielu dziedzin, stanowi wyzwanie dla historyków, prawników, politologów czy socjologów. Obok wieloletniego projektu przybliżamy dyskusjami okołokonferencyjnymi, w nawiązaniu do głównych zagadnień, podstawowe pytania, ale też efekty badań.
Koncepcja Lemkina opublikowana w 1944 r. wpisywała się w fundamentalne zmiany w filozofii prawa międzynarodowego, wynikające z tragicznego doświadczenia z konfrontacją z ludobójczą II wojną światową.
Kształt refleksji polskiego prawnika, w tym także konwencja przeciw ludobójstwu, ale też szereg prac innych intelektualistów, stanowiły jeden z istotnych elementów kształtujących obraz rzeczywistości prawnomiędzynarodowej, ale przede wszystkim relacji między państwami na przestrzeni ostatnich prawie 100 lat.
Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mamy wspólnie okazję przybliżyć zarys tych zagadnień podczas najbliższego spotkania.
W dyskusji udział wezmą:
Agnieszka Szpak, Piotr Madajczyk, Tomasz Ceran, Eryk Habowski
14 czerwca 2023, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.