Od potępienia ludobójstwa do współczesnej filozofii prawa i prawnych aspektów stosunków międzynarodowych. Rafał Lemkin - biografia, koncepcja, konwencja - Instytut Pileckiego
debata
14.06.2023 (ŚR) 13.15
Od potępienia ludobójstwa do współczesnej filozofii prawa i prawnych aspektów stosunków międzynarodowych. Rafał Lemkin - biografia, koncepcja, konwencja
14. czerwca zapraszamy na dyskusję okołokonferencyjną o działalności i dorobku Rafała Lemkina na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Działalność Rafała Lemkina, twórcy koncepcji zbrodni ludobójstwa, wciąż stanowi pole badań wielu dziedzin, stanowi wyzwanie dla historyków, prawników, politologów czy socjologów. Obok wieloletniego projektu przybliżamy dyskusjami okołokonferencyjnymi, w nawiązaniu do głównych zagadnień, podstawowe pytania, ale też efekty badań.
Koncepcja Lemkina opublikowana w 1944 r. wpisywała się w fundamentalne zmiany w filozofii prawa międzynarodowego, wynikające z tragicznego doświadczenia z konfrontacją z ludobójczą II wojną światową.
Kształt refleksji polskiego prawnika, w tym także konwencja przeciw ludobójstwu, ale też szereg prac innych intelektualistów, stanowiły jeden z istotnych elementów kształtujących obraz rzeczywistości prawnomiędzynarodowej, ale przede wszystkim relacji między państwami na przestrzeni ostatnich prawie 100 lat.
Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mamy wspólnie okazję przybliżyć zarys tych zagadnień podczas najbliższego spotkania.
W dyskusji udział wezmą:
Agnieszka Szpak, Piotr Madajczyk, Tomasz Ceran, Eryk Habowski
14 czerwca 2023, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Zobacz także
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
Wydarzenie
W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki działalności Ireny Sendlerowej.
- Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
film
Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
Zapraszamy do warszawskiej Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów na wykład dr Eweliny Michty z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego!