Od Hołodomoru do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dzieje ludobójczych praktyk | Otwarty wykład naukowy - Instytut Pileckiego
Otwarty Wykład Naukowy
21.03.2024 (CZW) 12.00
Od Hołodomoru do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dzieje ludobójczych praktyk | Otwarty wykład naukowy
Celem wykładu jest zademonstrowanie praktyk genocydalnych Kremla oraz ich prawnomiędzynarodowa analiza w kontekście zbrodni ludobójstwa.
Trwająca od dziesięciu lat agresja Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie – od dwóch lat przekształcona w wojnę na pełną skalę – nakazuje zadać pytanie o prawdziwy cel działania Kremla. Czy jest nim chęć podbicia Ukrainy tylko dla powiększenia terytorium Rosji w procesie zakładanej przez Władimira Putina odbudowy imperium rosyjskiego? A może jest to również zamiar przymusowego włączenia narodu ukraińskiego w skład narodu (wielko)rosyjskiego w imię realizacji ideologii tzw. rosyjskiego świata (russkij mir)? Ten drugi aspekt otwiera bowiem dyskusję w przedmiocie możliwej kwalifikacji prawnej rosyjskich zbrodni na Ukraińcach jako zbrodni ludobójstwa w zgodzie z prawem międzynarodowym.
Celem wykładu jest zademonstrowanie praktyk genocydalnych Kremla oraz ich prawnomiędzynarodowa analiza w kontekście zbrodni ludobójstwa zarówno w odniesieniu do współczesnych wydarzeń obserwowanych w Ukrainie, jak i w ujęciu historycznym dotyczącym polityki represji prowadzonej przez Związek Sowiecki względem podbitych narodów – ze szczególnym uwzględnieniem tragicznej sytuacji narodu ukraińskiego – w imię ideologii stworzenia „nowego człowieka sowieckiego” (homo sovieticus). Ponadto, przedstawione zostanie podejście Kremla do prawa międzynarodowego, w tym stosunek do implementacji prawnych mechanizmów pozwalających na skuteczną walkę z bezkarnością sprawców najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych oraz do własnej przeszłości w tej mierze.
Tomasz Lachowski – doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Redaktor naczelny portalu „Obserwator Międzynarodowy”. Zajmuje się tematyką masowych zbrodni, a także odpowiedzialnością za ich dokonywanie przed trybunałami międzynarodowymi, a także wykorzystywaniem prawa międzynarodowego jako elementu polityki historycznej zwłaszcza państw Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie prowadzone badania naukowe dotyczą konsekwencji rosyjskiej napaści na Ukrainę i popełnianych przez Kreml najcięższych zbrodni w świetle prawa międzynarodowego oraz – powiązany integralnie – temat rozliczeń historycznych zbrodni sowieckich popełnionych na narodach Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności w kontekście studiów nad ludobójstwem oraz myślą Rafała Lemkina.
Zapraszamy na wykład!
Zobacz także
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
Wydarzenie
W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki działalności Ireny Sendlerowej.
- Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
film
Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
Zapraszamy do warszawskiej Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów na wykład dr Eweliny Michty z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego!