Obóz dla polskich jeńców Oflag Woldenberg II C - Instytut Pileckiego
seminarium
16.03.2022 (ŚR) 12.00
Obóz dla polskich jeńców Oflag Woldenberg II C
16 marca o godz. 12.00 zapraszamy na seminarium online dra Przemysława Słowińskiego (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim). W roli koreferenta wystąpi prof. Grzegorz Kucharczyk (IH PAN, OBnT IP).
Tematem wykładu będą zagadnienia związane z losem polskich oficerów przebywających w niemieckiej niewoli w Oflagu II C Woldenberg [ob. Dobiegniew] podczas II wojny światowej. Obóz powstał w maju 1940 r. i był największą tego typu jednostką dla polskich oficerów zorganizowaną przez III Rzeszę. Przebywało w nim około siedmiu tysięcy jeńców, przedstawicieli polskiej elity intelektualnej, którzy pomimo tego, że zostali pozbawieni wolności, nie poddali się. Stworzyli oni system pomocy wdowom po poległych w walce z niemieckim okupantem, prowadzili zakrojoną na szeroką skalę konspirację, włącznie z utrzymywaniem nasłuchu radiowego, z dużym sukcesem podjęli też działania w zakresie organizacji aktywności na polu intelektualnym i sportu.
Seminarium naukowe online będzie prowadzone na platformie zoom.us w formie webinarium. Seminarium poprowadzi dr Agnieszka Konik. Link do udziału (kliknij tutaj).
Do pobrania
Zobacz także
- Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
Wydarzenie
Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
W każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.