(NIE)DOSTĘPNE - Jak dostać się do archiwów na Białorusi? Wykład Igora Stankiewicza | Czwartki w DBK - Instytut Pileckiego

wykład

24.10.2024 (CZW) 18.00

(NIE)DOSTĘPNE - Jak dostać się do archiwów na Białorusi? Wykład Igora Stankiewicza | Czwartki w DBK

Choć może się wydawać, że dostęp do archiwów na Białorusi jest niemożliwy z powodu sytuacji politycznej, rzeczywistość nie jest tak jednoznaczna. Zapraszamy na wykład Igora Stankiewicza, prezesa Białoruskiego Instytutu Historii Publicznej.

Pomimo ograniczeń, wciąż istnieją sposoby na uzyskanie wglądu do wybranych dokumentów, szczególnie w kontekście badań nad represjami stalinowskimi. Jakie są zatem realne możliwości dostępu do archiwów na Białorusi?
 
W swoim wystąpieniu Igor Stankiewicz omówi dostępność materiałów archiwalnych dotyczących represji stalinowskich w pierwszej poł. XX wieku na Białorusi. Prelegent szczegółowo przedstawi, w jaki sposób zarówno rodziny ofiar, jak i organizacje społeczne zaangażowane w dokumentowanie represji mogą uzyskać dostęp do tych dokumentów oraz na jakie trudności napotykają na swojej drodze. Stankiewicz zaprezentuje krok po kroku procedurę składania wniosku o udostępnienie materiałów archiwalnych, opisując przy tym, jak władze reagują na takie wnioski i jak je rozpatrują. Prezentacja obejmie także konkretne przykłady z doświadczeń prelegenta oraz aspekty prawne związane z tym procesem. Uczestnicy spotkania dowiedzą się także, w jakich przypadkach i z jakich przyczyn wnioski są odrzucane.
 
Igor Stankiewicz – historyk i dziennikarz, prezes Białoruskiego Instytutu Historii Publicznej. Od wielu lat zajmuje się badaniem represji stalinowskich na Białorusi, a jego szczególną zasługą na tym polu są badania nad masowymi grobami na Kobylackiej Górze w Orszy, gdzie wśród ofiar znajdowali się także Polacy. Jest założycielem inicjatywy społecznej „Kobylaki. Rozstrzelani w Orszy”, współpracuje także z Ośrodkiem „Karta”. Aktywnie popularyzuje tematykę represji sowieckich, występując na konferencjach, udzielając wywiadów i organizując wydarzenia związane z historią XX-wiecznych totalitaryzmów.
 
Do zobaczenia w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów!
ul. Krakowskie Przedmieście 11, Warszawa

Zobacz także