Nie tylko Miedzianka. Eksploatacja uranu w Sudetach po II wojnie światowej - Instytut Pileckiego
debata
21.04.2022 (CZW) 18.00
Nie tylko Miedzianka. Eksploatacja uranu w Sudetach po II wojnie światowej
21 kwietnia zapraszamy na kolejną debatę z serii "Klio w świecie ekonomii...". Jak wyglądała powojenna sowiecka eksploatacja Dolnego Śląska? Gdzie, oprócz Miedzianki, wydobywano uran? Co pozostało po dawnych kopalniach?
Na te i inne pytania odpowiedzą profesorowie Uniwersytetu Wrocławskiego: dr hab. Robert Klementowski oraz dr hab. Tomasz Głowiński. Spotkanie poprowadzi dr hab. Andrzej Zawistowski z Instytutu Pileckiego.
Dolnośląski Kupferberg przed drugą wojną światową była najmniejszym z niemieckich miast. Dawna osada górnicza, na początku XX wieku przekształciła się w uznany turystyczny kurort. Po wojnie Miedzianka – bo taką polską nazwę miejscowość otrzymała – znalazła się w granicach Polski. To wówczas ponownie otwarto dawne sztolnie i w tajemnicy zaczęto poszukiwać uranu. Trafiał on do Związku Sowieckiego na potrzeby programu nuklearnego. Rabunkowe prace podziemne zakończono w 1954 roku, jednak ich skutki przesądziły o losie Miedzianki. Zapadające się domy, kościół, sklepy zaczęto wyburzać. W połowie lat 70. dawne miasto niemal zniknęło z powierzchni ziemi.
Jeżeli chcecie poznać tę historię, zapraszamy w czwartek 21 kwietnia o godz. 18.00 do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu "Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”.
Link do rejestracji (kliknij tutaj).
Zobacz także
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
Wydarzenie
W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki działalności Ireny Sendlerowej.
- Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
film
Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
Zapraszamy do warszawskiej Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów na wykład dr Eweliny Michty z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego!