Mobilna zbiórka krwi | 75. rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego i Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem - Instytut Pileckiego
25.05.2023 (CZW) 10.00
Mobilna zbiórka krwi | 75. rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego i Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem
Oddaj krew z Instytutem Pileckiego! Pomóż najmłodszym poznać Polaka, z którego wszyscy jesteśmy dumni! Rodzinny event majowy „Śladami Rotmistrza Pileckiego” – zaprasza!
25 maja, w dzień zamordowania Witolda Pileckiego w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, został przez Europejski Parlament ustanowiony Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, jako „wyraz szacunku i hołdu dla wszystkich tych, którzy walcząc z tyranią, wykazali bohaterstwo i prawdziwą miłość do ludzkości”.
75. rocznicę śmierci swojego Patrona Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego podkreśli i słowem, i czynem.
Atrakcyjną i aktywną edukacją Instytut przedstawi sylwetkę Rotmistrza podczas specjalnego, rodzinnego spaceru warszawskimi śladami Bohatera.
Podążając za ideą poświęcenia i bezinteresownego daru z siebie, Instytut Pileckiego we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie organizuje mobilną zbiórkę krwi.
Zbiórka krwi zorganizowana przez Instytut Pileckiego ma niezwykłe oblicze solidarności Polski i Ukrainy. Podczas tej zbiórki krew oddadzą również ukraińscy wolontariusze pracujący w Centrum Lemkina, założonym przez Instytut Pileckiego w celu gromadzenia i zapisywania świadectw rosyjskich zbrodni w Ukrainie. „Chcemy oddać krew dla Polaków, jesteśmy im to winni” – uzasadniają swoją decyzję.
Oddanie krwi na potrzeby chorych nie jest czynem równoważnym z tym, co zrobił Witold Pilecki, z własnej woli idąc do Auschwitz, ma jednak symboliczny wymiar złożenia daru z samego siebie dla ratowania innych. Zbiórka krwi w tak wyjątkowym dniu upamiętniającym Rotmistrza, ogłoszonym przez Unię Europejską jako Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, służy pokazaniu tego, w jaki sposób poświęcenie dla innych może się realizować dzisiaj. Krew jest potrzebna zawsze – ale najbardziej wtedy, kiedy sezon podróży przynosi ze sobą również zwiększenie ilości wypadków komunikacyjnych.
Krwiobus stanie w czwartek 25 maja przy Placu Piłsudskiego (parking Dowództwa Garnizonu Warszawa) i od 10:00 do 15:00 będzie można w nim „złożyć dar z siebie”. Mobilnej zbiórce krwi będzie towarzyszyć prezentacja życia i misji Witolda Pileckiego. Materiały o Rotmistrzu będą wyświetlane na telebimie, Instytut przygotował specjalnie na tę okoliczność również kartki pocztowe z wizerunkiem Pileckiego i fragmentami z Raportów a także inne podarunki i słodkości, które dostanie każda osoba oddająca krew.
Podążając za ideą informowania o rzeczach ważnych – w ten sposób również można widzieć sens misji Rotmistrza – Instytut przygotował akcję informacyjną w pociągach PKP. Spot opowiadający o życiu Witolda Pileckiego, o znaczeniu jego misji i o tragicznej śmierci będzie wyświetlany od 25 do 31 maja w pociągu PKP Intercity „Pilecki” relacji Bielsko-Biała–Białystok i w kilkunastu innych pociągach PKP Intercity obsługiwanych przez pojazdy typu Dart.
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
debata
Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
Korzystając z bogatych zbiorów Archiwum Instytutu Pileckiego, zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie, by prześledzić, jak wyglądała Wielkanoc w cieniu II wojny światowej.
- Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
film
Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii, zapraszamy na premierowy pokaz filmu „Odyseja polska”.