„Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina” autorstwa prof. Piotra Madajczyka | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku #9 - Instytut Pileckiego
debata
15.06.2023 (CZW) 18.00
„Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina” autorstwa prof. Piotra Madajczyka | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku #9
Zapraszamy na spotkanie i pokaz filmu z cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku. Rozpoczniemy od pokazu filmu Epilog norymberski Jerzego Antczaka z 1970 roku.
Po projekcji odbędzie się debata z udziałem prof. dr. hab. Piotra Madajczyka i dr. Tomasza Lachowskiego, którą poprowadzi dr Mateusz Werner.
Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz udostępniony na końcu tego artykułu. Dyskusja będzie transmitowana na Facebooku Instytutu Pileckiego oraz w serwisie Ninateka.pl, a potem udostępniona w serwisie VOD Ninateka.pl.
Program
GODZ. 18.00 EPILOG NORYMBERSKI, REŻ. JERZY ANTCZAK, POLSKA, 1970
Film Jerzego Antczaka jest inscenizacją Procesu Norymberskiego, którym w latach 1945–1946, na którym sądzono nazistów oskarżonych o zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne. Początkowo obraz był spektaklem Teatru Telewizji wystawionym przez Antczaka w 1969 roku. Scenariusz filmu oparto na dokumentach i stenogramach procesu norymberskiego oraz archiwalnych materiałach filmowych zarejestrowanych przez hitlerowców w obozie Auschwitz-Birkenau.
GODZ. 19.15 DYSKUSJA
prof. dr hab. Piotr Madajczyk – historyk, wykładowca Polskiej Akademii Nauk – Zakład Studiów nad Niemcami. Do jego zainteresowań badawczych należą stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, najnowsza historia Polski, przymusowe migracje w Europie Środkowej, mniejszości narodowe i etniczne w Polsce, inżynieria społeczna i eugenika.
dr Tomasz Lachowski – adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
Prowadzenie: dr Mateusz Werner
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność wejścia, prosimy o wypełnienie formularza na stronie FINA >>>.
O cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku
Rozmowy prowadzone w ramach cyklu są przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań jest przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.
Zobacz także
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
Wydarzenie
W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki działalności Ireny Sendlerowej.
- Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
film
Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
Zapraszamy do warszawskiej Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów na wykład dr Eweliny Michty z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego!