Kino nieme dochodzi do głosu. "Janko Muzykant" - pokaz filmu i dyskusja - Instytut Pileckiego

film

13.11.2024 (ŚR) 17.00

Kino nieme dochodzi do głosu. "Janko Muzykant" - pokaz filmu i dyskusja

Wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Historyków przy Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.

Zapraszamy na seans jednego z pierwszych polskich filmów dźwiękowych.
Po II wojnie światowej zapis ścieżki dźwiękowej zaginął i przez dziesięciolecia film znany był w niekompletnej, pozbawionej dźwięku wersji. Sensacyjne odnalezienie oryginalnej muzyki umożliwiło rekonstrukcję filmu i przywrócenie mu pierwotnego blasku.

Jak do tego doszło? O tym przed projekcją filmu opowie Michał Pieńkowski, główny filmograf z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Wstęp wolny!


XX wiek to nie tylko czas zawieruchy wojennej, lecz także okres tworzenia legendarnych dzieł kultury i rozwoju kina. Filmy były i wciąż są odpowiedzią na aktualne wydarzenia, komentarzem do bieżących zmian społecznych, a ich powstawanie często warunkowała sytuacja polityczna. Dzięki temu mamy nie tylko produkcje artystyczne, ale też znane dzieła propagandowe i satyryczne.

Na środowych spotkaniach filmowych prześledzimy losy X muzy od jej początków, dowiemy się też, które dzieła okazały się prawdziwymi kamieniami milowymi na drodze do współczesnej kinematografii. Narodziny kina, Złota Era Hollywood, Polska Szkoła Filmowa, nowa fala, kino moralnego niepokoju – te rozdziały historii kina i wiele innych omówimy na naszych wieczorach filmowych.

Zobacz także

  • W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945

    konferencja

    W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945

    Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej

  • "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939)

    wokół książek

    "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939)

    W ramach cyklu Czwartki w DBK zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Markiem Kornatem, autorem biografii pt. "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939).

  • Koniec świata to dobry początek | Premiera audioserialu w 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii

    kultura

    Koniec świata to dobry początek | Premiera audioserialu w 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii

    W 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, zapraszamy na premierę audioserialu, którego bohaterowie opowiadają, jak wyglądała ich droga na koniec świata i jak doświadczenie uchodźstwa wpłynęło na życie ich rodzin.