Gdyby ściany mogły mówić. W więzieniu dla kobiet w komunistycznej Polsce - Instytut Pileckiego
seminarium
16.06.2021 (ŚR) 12.00
Gdyby ściany mogły mówić. W więzieniu dla kobiet w komunistycznej Polsce
Zapraszamy na wykład prof. Anny Müller z University of Michigan-Dearborn w USA. W roli koreferentki wystąpi dr Natalia Jarska z Instytutu Historii PAN. To już ostatnie seminarium przed przerwą wakacyjną!
Książka pt.: If the Walls Could Speak. Inside a Women's Prison in Communist Poland [Gdyby ściany mogły mówić. W więzieniu dla kobiet w komunistycznej Polsce], napisana z perspektywy kobiet uwięzionych w stalinowskich więzieniach, opowiada o ich codziennych zmaganiach: od momentu przesłuchania, przez wysiłki zachowania człowieczeństwa i kobiecości w najbardziej okrutnych warunkach, do prób odbudowania (lub stworzenia na nowo) relacji społecznych. Uwięzione kobiety starały się być matkami, żonami i córkami zza więziennej kraty, w więzieniu budowały przyjaźnie, które pomagały zachować nadzieję, że po więzieniu życie jest możliwe. Anna Müller, autorka tej pisanej przez pryzmat historii kobiet książki, podejmuje zagadnienia gender jako jednego z kluczy do ponownego odczytania stalinizmu.
Seminarium naukowe online będzie prowadzone na platformie Zoom.us w formie webinarium. Wykład odbędzie się w języku polskim.
Link do spotkania:
https://zoom.us/webinar/register/WN_lCCKnZQ-TH-gz5_dEs2zVA
To już ostatnie seminarium w tym roku akademickim - do zobaczenia w październiku 2021 roku!
Zobacz także
- Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
wokół książek
Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny poświęcony książce Bartłomieja Kapicy pt. "Władysław Bieńkowski - biografia polityczna" | 30 marca o godz. 18 w księgarni PIW (ul. Foksal 17 w Warszawie)
- Czekamy na zgłoszenia do 31 maja | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Trzecia Edycja (2023)
wokół książek
Czekamy na zgłoszenia do 31 maja | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Trzecia Edycja (2023)
Już po raz trzeci Instytut Pileckiego wraz z partnerem, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ogłasza nabór zgłoszeń do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.
- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
Zawołani po imieniu
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym roku Instytut Pileckiego przygotował z tej okazji wiele wydarzeń.