Exhibiting Human Suffering and War: The Challenges Museums Face Today - Instytut Pileckiego
debata
28.02.2022 (PN) 18.00
Exhibiting Human Suffering and War: The Challenges Museums Face Today
„Przedstawianie wojny i ludzkiego cierpienia: wyzwania, przed jakimi stają dziś muzea” to temat kolejnej debaty w ramach Graduate Academy. Spotkanie odbyło się 28 lutego 2022 roku na platformie zoom. Nagranie jest już dostępne!
Muzea codziennie stają przed wieloma wyzwaniami związanymi z historią, którą prezentują, oraz z dążeniem do przybliżenia tych treści szerszej publiczności. Posłuchajcie fascynującej dyskusji pomiędzy trzema dyrektorami muzeów.
Nasi goście rozmawiali o tym, jak z podobnymi problemami mierzą się muzea w trzech, bardzo różnych krajach Europy.
Czym różnią się muzea w Polsce, Anglii i Niemczech? Co mają wspólnego? Jak rozwiązywać tego rodzaju problemy? Jak ważnym elementem w opowiadaniu historii są obiekty?
Justin Maciejewski – odznaczony Orderem Wybitnej Służby i Orderem Imperium Brytyjskiego, dyrektor Muzeum Armii Narodowej w Londynie. Przez 27 lat służył w brytyjskiej armii, w ostatnim okresie na stanowisku dowódcy Królewskiego Korpusu Pancernego i Piechoty [Director Combat]. Obronił tytuł magistra w dziedzinie nauk o obronności w Kolegium Królewskim w Londynie [King’s College London]. Studiował także historię na Uniwersytecie w Cambridge,
specjalizując się w historii Imperium Brytyjskiego oraz historii wojskowości.
Dr Elke Gryglewski – dyrektor zarządzająca Fundacji Miejsc Pamięci Dolnej Saksonii oraz dyrektor Miejsca Pamięci Bergen-Belsen. W latach 2015–2020 pełniła funkcję kierownika oraz zastępcy kierownika Działu Edukacji w Miejscu Pamięci i Edukacji w Domu Konferencji w Wannsee, znajdującym się w Berlinie. Uczestniczka niezależnych paneli dyskusyjnych poświęconych tematyce antysemityzmu, utworzonych na podstawie rezolucji Bundestagu.
Dr Paweł Ukielski – historyk i politolog. Zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. W latach 2014–2016 pełnił funkcję zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Moderatorka: Olga Lebedewa – doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego i koordynatorka sekcji wschodniej Działu Archiwum w Instytucie Pileckiego. W ramach swojej pracy doktorskiej analizuje pamięć o okresie komunizmu w krajach byłego Związku Sowieckiego i byłej Jugosławii na podstawie wystaw muzealnych. Autorka artykułów poświęconych pamięci w muzeach i byłych krajach komunistycznych.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?