Epilog Września. Dyskusja wokół książki „Zapisy Terroru 8” - Instytut Pileckiego
debata
28.10.2019 (PN) 18.00
Epilog Września. Dyskusja wokół książki „Zapisy Terroru 8”
28 października zorganizowaliśmy dyskusję wokół książki „Zapisy Terroru 8”. To kolejny tom serii wydawniczej, w której oddajemy głos ofiarom i świadkom dwóch XX-wiecznych totalitaryzmów.
17 września 2019 r. w 80. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę, nakładem Instytutu Pileckiego ukazała się kolejna publikacja z serii Zapisy Terroru. Jest to zarazem pierwszy tom w całości poświęcony losom polskich żołnierzy w sowieckiej niewoli w latach 1939-1941.
Co stało się z dziesiątkami tysięcy polskich żołnierzy po tym, jak dostali się do obozów jenieckich? Jak wyglądało życie tych, których przydzielono do ciężkich fizycznych robót? W jakich rejonach ZSRR pracowali i czym się zajmowali? Jak potoczyły się ich losy po wznowieniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy ZSRR a rządem polskim w Londynie? Wszystkie te zagadnienia poruszyliśmy podczas dyskusji „Epilog Września. Losy polskich żołnierzy w sowieckiej niewoli”.
W dyskusji wzięli udział:
- Bartosz Gralicki – Instytut Pileckiego
- Jerzy Szcześniak – badacz i popularyzator historii, autor książki „W czerwonym jarzmie. Z dziejów jeńców polskich w niewoli sowieckiej w latach 1939-1941”
- dr Maciej Wyrwa – Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
- dr Marcin Zwolski – Muzeum Pamięci Sybiru
Moderator: dr Bartłomiej Kapica – Instytut Pileckiego
PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ÓSMYM TOMIE ZAPISÓW TERRORU!
"Zapisy Terroru 8" to wybór relacji polskich jeńców i internowanych, którzy wstąpili do Armii Andersa i w 1943 r. wypełnili ankietę przygotowaną przez Referat Historyczny i Biuro Dokumentów Armii Polskiej na Wschodzie. Akcja miała na celu udokumentowanie losów i przeżyć polskich obywateli pod okupacją sowiecką: w obozach, więzieniach, łagrach i na zesłaniu, aby móc opowiedzieć światu o prawdziwej twarzy sowieckiej Rosji. Efektem tych prac jest spuścizna Biura Dokumentów – ogromny zbiór, zawierający prawie 30 tysięcy niepowtarzalnych, indywidualnych świadectw polskich obywateli. Materiały te, zdeponowane po wojnie w amerykańskim Instytucie Hoovera w Stanford, od września 2017 r. stanowią część internetowej bazy świadectw „Zapisy Terroru”. Dokumenty są sukcesywnie przepisywane, redagowane i tłumaczone na język angielski oraz publikowane z myślą o dotarciu do szerokiego grona odbiorców – zarówno profesjonalnych badaczy, jak i wszystkich zainteresowanych historią.
Zobacz także
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?