Dzień otwarty w nowej galerii Instytutu Pileckiego "DeBek" | Warsztaty, spotkania i premiera wystawy "Decyzja: ratować ludzi" - Instytut Pileckiego
14.10.2023 (SOB) 10.00
Dzień otwarty w nowej galerii Instytutu Pileckiego "DeBek" | Warsztaty, spotkania i premiera wystawy "Decyzja: ratować ludzi"
W sobotę 14 października zapraszamy do nowej galerii Instytutu Pileckiego przy Krakowskim Przedmieściu - "DeBek". Na odwiedzających będzie czekać premierowa wystawa o grupie Ładosia pt. "Decyzja: ratować ludzi" oraz liczne atrakcje.
Badania odkrywają skalę, znaczenie i wyjątkowość działania Grupy Ładosia, któa ratowała nie tylko obywateli polskich, ale i obywateli innych krajów (w tym Niemiec, Austrii, Holandii czy przedwojennej Czechosłowacji). Tak wielki zasięg operacji nie byłby możliwy, gdyby nie ścisła współpraca polskich dyplomatów i środowisk żydowskich. To ostatnie zdecydowanie wyróżnia historię Grupy Ładosia na tle innych akcji pomocowych, prowadzonych przez dyplomatów różnych państw podczas Holocaustu.
Rodziny ocalonych z całego świata odkrywają losy swych rodzin, zgłaszają się do Instytutu Pileckiego oraz dzielą się swoimi historiami, zdjęciami i dokumentami. Pozwala to kontynuować badania i stale uzupełniać „Listę Ładosia” o kolejne nazwiska.
Pierwszy dzień funkcjonowania wystawy (sobota, 14 października) będzie
formą otwartego dnia edukacyjnego w nowej galerii Instytutu Pileckiego "DeBek". Instytut przygotował szereg propozycji dla odbiorcy w każdym wieku, w tym rodzin, studentów, a także zorganizowanych grup i osób indywidualnych. Warsztaty z kaligrafii, z protokołu dyplomatycznego, kuratorskie oprowadzanie po wystawie, spotkania z potomkami bohaterów wystawy.
Dodatkowo na odwiedzających czeka retrobudka fotograficzna, tysiąc edukacyjnych gadżetów oraz pamiątkowa księga wpisów.
Dom Bez Kantów, galeria "DeBek", ul. Krakowskie Przedmieście 11.
Plan dnia otwartego w galerii „DeBek”, sobota 14 października
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Decyzja: ratować ludzi"
10:00, 12:00, 15:00, 16:30
Warsztaty i spotkania:
- 11:00 „Historie ocalenia. Grupa Ładosia”. Spotkanie z Leonie de Picciotto (córką Ruth i Wolfa Lesserów uratowanych dzięki paszportom) i Sebastianem Ładosiem (członka rodziny Aleksandra Ładosia), prowadzenie: Monika Maniewska (Instytut Pileckiego). Spotkanie z tłumaczeniem na język angielski i polski.
- 12:00-13:30 Warsztaty kaligrafii „Polskie pismo przedwojenne”.
Kaligrafia była kiedyś codziennością w szkołach. Dziś piękne pismo odręczne podziwiamy w starych listach, zeszytach, dokumentach urzędowych, książkowych dedykacjach. Na
warsztatach przypomnimy, jak dawniej wyglądały lekcje kaligrafii. Będziemy pisać stalówką maczaną w atramencie, w oparciu o alfabet ze starych podręczników. Przekonamy się, że zwykłe szkolne litery były jak elegancka kursywa angielska (zwana też Copperplate), a nauka pięknego pisania może być przyjemna i relaksująca. Prowadzenie Barbara Galińska (Liczba miejsc ograniczona! Zgłoszenia mailowe na adres: wydarzenia@instytutpileckiego.pl)
- 14:00 „Historie ocalenia. Anioł ze Stambułu”. Spotkanie poświęcone niezwykłej historii Wojciecha Rychlewicza - Konsula Generalnego RP w Stambule, który podczas II wojny światowej ratował Żydów uciekających przed Zagładą. Rychlewicz wystawiał polskim Żydom uciekającym przez Stambuł certyfikaty potwierdzające wyznanie katolickie. Pozwalały one omijać uciekinierom limity, które różne państwa nałożyły na przyjmowanie żydowskich uchodźców.
Na spotkaniu porozmawiamy z Anną Whitty MBE - wnuczką Wojciecha Rychlewicza, oraz z Robertem Methem - synem Ellen T. Meth (przed wojną Edwardy Wang), uratowanej dzięki certyfikatowi wystawionemu przez polskiego konsula.
Spotkanie z tłumaczeniem na język angielski i polski.
- 15:30 Warsztaty „Szkoła Dyplomacji cz. I. Protokół dyplomatyczny. Wczoraj, dziś i jutro” (Liczba miejsc ograniczona! zgłoszenia mailowe: wydarzenia@instytutpileckiego.pl)
- 17:00 Warsztaty „Szkoła Dyplomacji cz. II. Między Azją a Europą. Ile nas łączy, ile dzieli?” (Liczba miejsc ograniczona! zgłoszenia mailowe: wydarzenia@instytutpileckiego.pl)
Zobacz także
- UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
Wydarzenie
UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
31 maja zapraszamy do Studziennicznej na 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich.
- Wdzięczność zapisana w pamięci – wychowankowie o Marii Pileckiej | Czwartki w galerii DBK
debata
Wdzięczność zapisana w pamięci – wychowankowie o Marii Pileckiej | Czwartki w galerii DBK
Z okazji rocznicy urodzin Marii Pileckiej zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci o niej i jej dziedzictwie.
- W poszukiwaniu tożsamości. Powojenna odbudowa Gdańska i Szczecina oraz jej współczesne echa
debata
W poszukiwaniu tożsamości. Powojenna odbudowa Gdańska i Szczecina oraz jej współczesne echa
Po wojnie Gdańsk i Szczecin podjęły próbę stworzenia nowej tożsamości poprzez odbudowę i modernizację. Dziś warto zadać pytanie: jak współczesna architektura tych miast odzwierciedla tamte wybory i czy powojenna wizja przetrwała próbę czasu?