Działalność i walka Korpusu Ochrony Pogranicza na Kresach Wschodnich w 1939 r. - Instytut Pileckiego
seminarium
04.11.2020 (ŚR) 12.00
Działalność i walka Korpusu Ochrony Pogranicza na Kresach Wschodnich w 1939 r.
W trakcie spotkania dr Marcin Wasilewski (absolwent Uniwersytetu Opolskiego) opowie o roli Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) w II RP oraz o walkach toczonych przez tę formację w 1939 roku.
Wykład będzie składał się z trzech modułów. Pierwszy z nich to syntetyczne wprowadzenie w problematykę Kresów Wschodnich pod względem politycznym, ekonomicznym i społecznym oraz geneza Korpusu Ochrony Pogranicza i jego zadań pokojowych. Druga część będzie dotyczyć roli KOP w polskich planach wojennych i mobilizacyjnych. Z kolei podczas trzeciego modułu omówimy sytuację na Kresach w 1939 r., walki prowadzone na obu frontach, a także losy żołnierzy KOP.
Spotkanie będzie prowadzone online na platformie zoom.us. Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o wiadomość na adres seminaria@instytutpileckiego.pl do godziny 16:00 we wtorek 3 listopada. Przed seminarium wyślemy Państwu link do spotkania na platformie zoom.us.
Kolejne seminaria:
18.11 dr John Cornell, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, War Crimes and War Aims: the Allies, the UNWCC and the debate over postwar justice during the Second World War;
25.11 mgr inż. Edmund Filinger (emeritus), Stowarzyszenie Elektryków Polskich - oddział warszawski SEP im. Kazimierza T. Szpotańskiego, Działalność członków Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Warszawie podczas II wojny światowej.
Zobacz także
- Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
Wydarzenie
Pokaz filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
W każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.