Działalność i walka Korpusu Ochrony Pogranicza na Kresach Wschodnich w 1939 r. - Instytut Pileckiego
seminarium
04.11.2020 (ŚR) 12.00
Działalność i walka Korpusu Ochrony Pogranicza na Kresach Wschodnich w 1939 r.
W trakcie spotkania dr Marcin Wasilewski (absolwent Uniwersytetu Opolskiego) opowie o roli Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) w II RP oraz o walkach toczonych przez tę formację w 1939 roku.
Wykład będzie składał się z trzech modułów. Pierwszy z nich to syntetyczne wprowadzenie w problematykę Kresów Wschodnich pod względem politycznym, ekonomicznym i społecznym oraz geneza Korpusu Ochrony Pogranicza i jego zadań pokojowych. Druga część będzie dotyczyć roli KOP w polskich planach wojennych i mobilizacyjnych. Z kolei podczas trzeciego modułu omówimy sytuację na Kresach w 1939 r., walki prowadzone na obu frontach, a także losy żołnierzy KOP.
Spotkanie będzie prowadzone online na platformie zoom.us. Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o wiadomość na adres seminaria@instytutpileckiego.pl do godziny 16:00 we wtorek 3 listopada. Przed seminarium wyślemy Państwu link do spotkania na platformie zoom.us.
Kolejne seminaria:
18.11 dr John Cornell, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, War Crimes and War Aims: the Allies, the UNWCC and the debate over postwar justice during the Second World War;
25.11 mgr inż. Edmund Filinger (emeritus), Stowarzyszenie Elektryków Polskich - oddział warszawski SEP im. Kazimierza T. Szpotańskiego, Działalność członków Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Warszawie podczas II wojny światowej.
Zobacz także
- Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
wokół książek
Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny poświęcony książce Bartłomieja Kapicy pt. "Władysław Bieńkowski - biografia polityczna" | 30 marca o godz. 18 w księgarni PIW (ul. Foksal 17 w Warszawie)
- Czekamy na zgłoszenia do 31 maja | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Trzecia Edycja (2023)
wokół książek
Czekamy na zgłoszenia do 31 maja | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Trzecia Edycja (2023)
Już po raz trzeci Instytut Pileckiego wraz z partnerem, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ogłasza nabór zgłoszeń do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.
- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
Zawołani po imieniu
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | 24 marca
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym roku Instytut Pileckiego przygotował z tej okazji wiele wydarzeń.