Wokół książki "Wola 1944. Nierozliczona zbrodnia a pojęcie ludobójstwa" | debata - Instytut Pileckiego
debata
04.12.2019 (ŚR) 17.15
Wokół książki "Wola 1944. Nierozliczona zbrodnia a pojęcie ludobójstwa" | debata
Debatę przeprowadzono w ramach konferencji „Nowy świt Europy po Wielkiej Wojnie. Teoria państwa a ludobójstwo w XX wieku”.
Czy wydarzenia na Woli miały wyjątkowy charakter na tle niemieckiej polityki okupacyjnej? Dlaczego sprawcy rzezi uniknęli napiętnowania i sprawiedliwej kary? Czy mordy dokonane na warszawskiej ludności noszą znamiona ludobójstwa?
Próby odpowiedzi na te i inne pytania podjęło się międzynarodowe grono specjalistów historii, prawa, politologii i psychologii w książce „Wola 1944. Nierozliczona zbrodnia a pojęcie ludobójstwa”, wydanej w tym roku przez Instytut Pileckiego.
W debacie „Zbrodnie niemieckie w Polsce – w poszukiwaniu sprawiedliwości. Dyskusja wokół książki Wola 1944”! wzięli udział prof. Kevin J. Heller (SOAS, Uniwersytet Amsterdamski), prof. Hanna Kuczyńska (PAN) oraz Hanna Radziejowska (Instytut Pileckiego).

Finansowanie w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Szlakami Polski Niepodległej” w latach 2018-2023, nr projektu 01SPN1705318, kwota finansowania 985.110,00 zł
Zobacz także
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.
- Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni na Polakach.
- Już w najbliższy czwartek! | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Wydarzenie
Już w najbliższy czwartek! | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
W każdy wakacyjny czwartek Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku. Pierwsze spotkanie już w czwartek 3 lipca!