Destruction of cultural heritage of Ukraine | Debate - Instytut Pileckiego
debata
28.03.2024 (CZW) 17.00
Destruction of cultural heritage of Ukraine | Debate
Zapraszamy na debatę poświęconą "Niszczeniu dziedzictwa kulturowego Ukrainy". Naszymi gośćmi będą Kateryna Busol z Narodowego Uniwersytetu Kijowsko-Mohylańskiego, Andrzej Jakubowski z Polskiej Akademii Nauk oraz Joe Powderly z Uniwersytetu w Lejdzie.
Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.
Podczas debaty postaramy się odpowiedzieć na następujące pytania i wiele innych:
Czy jest miejsce na ochronę dziedzictwa kulturowego w obliczu zagrożenia nuklearną zagładą?
Jaka jest skala zniszczeń dziedzictwa kulturowego na Ukrainie?
Dlaczego Rosjanie atakują dobra kultury?
Czy niszczenie dóbr kultury na Ukrainie powinno być priorytetem dla prokuratorów MTK?
Jak w praktyce możemy chronić dobra kultury w przypadku konfliktu zbrojnego?
Co więcej Ukraina i państwa trzecie mogą zrobić w celu ochrony dziedzictwa kulturowego?
Uczestnicy:
Dr Kateryna Busol - Kateryna Busol jest ukraińską prawniczką i profesorem na Narodowym Uniwersytecie Kijowsko-Mohylańskiej Akademii. Pracowała nad różnymi kwestiami związanymi z agresją Rosji na Ukrainę, ze szczególnym uwzględnieniem uzbrojenia dziedzictwa kulturowego, przemocy seksualnej związanej z konfliktem, podżegania do ludobójstwa i ukraińskiego procesu wymiaru sprawiedliwości w okresie przejściowym.
w Ukrainie. Kateryna współpracowała z Clooney Foundation for Justice, UN Women i Global Rights Compliance. Współpracowała z ukraińskimi organizacjami pozarządowymi, takimi jak Media Initiative for Human Rights i Truth Hounds, a także doradzała ukraińskim prokuratorom i sędziom w postępowaniach związanych z konfliktami zbrojnymi. Kateryna była stypendystką Brytyjskiego Instytutu Prawa Międzynarodowego i Porównawczego oraz Chatham House, a także wizytującym profesjonalistą w Biurze Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Dr Joseph Powderly - Joseph Powderly jest profesorem międzynarodowego prawa publicznego w Grotius Centre for International Legal Studies na Uniwersytecie w Lejdzie, gdzie wykłada międzynarodowe prawo karne, międzynarodowe prawo praw człowieka i międzynarodowe prawo publiczne. Jest autorem książki "Judges and the Making of International Criminal Law" (Brill Nijhoff 2020) oraz wielu artykułów i rozdziałów w czasopismach na tematy związane z międzynarodowym prawem karnym, międzynarodowym prawem praw człowieka i międzynarodowym prawem dziedzictwa kulturowego. Jego tom, współredagowany z dr Amy Strecker, zatytułowany "Niszczenie dziedzictwa, prawa człowieka i prawo międzynarodowe" został wydany w lipcu 2023 r. przez Brill Nijhoff. Jest byłym redaktorem naczelnym Criminal Law Forum, a obecnie członkiem rady redakcyjnej Leiden Journal of International Law. Jest członkiem zarządu Grotius Centre for International Legal Studies i pełni funkcję dyrektora Centrum Studiów Doktoranckich oraz współdyrektora ds. nauczania.
Dr Andrzej Jakubowski jest adiunktem w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Partycypacji w Globalnym Zarządzaniu Dziedzictwem Kulturowym (2018-2022) oraz sprawozdawcy Komitetu ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Konfliktach Zbrojnych (od 2023 r.), Stowarzyszenie Prawa Międzynarodowego (ILA). Jest również mediatorem w Międzyrządowym Komitecie UNESCO ds. Powrotu i Restytucji (ICPRCP) oraz arbitrem w Trybunale Arbitrażowym ds. Sztuki w Hadze (CAfA). Andrzej jest współautorem raportu Ochrona dziedzictwa kulturowego przed konfliktami zbrojnymi na Ukrainie i poza jej granicami (2023), przygotowanego na zlecenie Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego. Jest także autorem publikacji State Succession in Cultural Property (Oxford University Press 2015), redaktorem książki Cultural Rights as Collective Rights: An International Law Perspective (Brill Nijhoff 2016), a także współredagował (z Aną Filipą Vrdoljak i Alessandro Chechi) Konwencje UNESCO z 1970 r. i UNIDROIT z 1995 r. w sprawie skradzionych lub nielegalnie przeniesionych dóbr kultury. A Commentary (Oxford University Press 2024).
Moderacja:
Dr hab. Patrycja Grzebyk - profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książki Human and Non-Human Targets in Armed Conflicts (Cambridge University Press 2022).
Galeria DeBeKa, Dom Bez Kantów
Krakowskie Przedmieście 11
Czwartek, 28 marca 2024
godz. 17:00
Zobacz także
- Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Wydarzenie
Świąteczne zakupy w księgarni Instytutu Pileckiego | HISTORIA W PREZENCIE
Odwiedź naszą księgarnię stacjonarną na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i podaruj bliskim historię w prezencie!
- Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Wydarzenie
Gwiazdka w mrocznych czasach. Święta w cieniu wojny | Czwartki w DBK
Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie poprzez bogate zbiory naszego Archiwum. Razem prześledzimy, jak wyglądało Boże Narodzenie w cieniu drugiej wojny światowej. Za pomocą różnorodnych źródeł przyjrzymy się perspektywom dzieci i dorosłych.
- Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
wykład
Replaying the Second World War?: The Soviet Inspirations for Russian Atrocities in Ukraine Today | Czwartki w DBK
W ramach cyklu "Czwartków w DBK" zapraszamy na wykład dr. Oleksa Drachewycha dotyczący tego w jaki sposób narracja rosyjskich władz i liderów mediów prorządowych o II wojnie światowej służy dziś do uzasadniania agresji wobec Ukrainy.