Debata: Polska sowietologia w XX wieku | Czwartki w galerii DeBeKa - Instytut Pileckiego
debata
25.04.2024 (CZW) 17.00
Debata: Polska sowietologia w XX wieku | Czwartki w galerii DeBeKa
Dlaczego termin sowietologia pojawił się w przedwojennej Polsce? Jaką rolę pełnił w okresie zimnej wojny? Te i inne pytania poruszą w trakcie dyskusji znakomici eksperci: prof. Sławomir Łukasiewicz (KUL), prof. John Micgiel (UW) oraz dr Oleksandr Avramchuk
Dr hab. Sławomir Łukasiewicz, prof. KUL – historyk, politolog, europeista. W latach 2019-2023 visiting scholar w Davis Center for Russian Studies na Uniwersytecie Harvarda. Specjalizuje się w dziejach polskiej i środkowoeuropejskiej emigracji politycznej okresu zimnej wojny. Laureat i stypendysta m.in. Fulbright Senior Award, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Fundacji Kościuszkowskiej. Kieruje projektem „Rozproszone sieci eksperckie: emigracyjne losy i twórczość sowietologów z Polski w okresie zimnej wojny” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Autor wielu publikacji.
John Stanley Micgiel – ur. w 1953 roku w USA amerykański historyk i politolog. Były wykładowca stosunków międzynarodowych na Columbia University, były dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej i zastępca dyrektora Harriman Institute, a także były prezes i dyrektor generalny Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Długoletni wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Obszar jego zainteresowań naukowych obejmuje współczesną historię oraz politykę Europy Środkowo-Wschodniej.
Dr Oleksandr Avramchuk – historyk, absolwent Akademii Kijowsko-Mohylańskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Jego praca doktorska pt. „Pisząc historię narodu ‘niehistorycznego’. Powstanie studiów ukraińskich i polsko-ukraiński dialog historyczny w USA (1939-1991)” zdobyła w 2021 roku pierwsze nagrody w konkursie Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i Fundacji Kultury Paryskiej na najlepsze prace doktorskie i magisterskie oraz w konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej. W obszarze jego zainteresowań są stosunki polsko-ukraińskie, historia myśli politycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, dzieje emigracyjnych intelektualistów z regionu oraz dyplomacji publicznej USA wobec bloku socjalistycznego w okresie zimnej wojny. Od 2022 roku post-doc w Katedrze Historii i Historiografii Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelski Jana Pawła II. Jest członkiem zespołu badawczego realizującego grant NCN pt. „Rozproszone sieci eksperckie: emigracyjne losy i twórczość sowietologów z Polski w okresie zimnej wojny”.
Galeria DeBeKa
ul. Krakowskie Przedmieście 11 (Dom Bez Kantów) w Warszawie
25 kwietnia o 17:00
Zobacz także
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
Wydarzenie
W 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zapraszamy na pokaz filmów i spotkanie z ocaloną
27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie Elżbietą Ficowską, ocalałą z Zagłady dzięki działalności Ireny Sendlerowej.
- Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
film
Od masowej rozrywki dla ludu, po wielką sztukę. Niemiecki ekspresjonizm filmowy | Wykład
Zapraszamy do warszawskiej Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów na wykład dr Eweliny Michty z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego!