D-Day na ekranie | rozmowa wokół filmu „Szeregowiec Ryan” - Instytut Pileckiego
debata
29.06.2022 (ŚR) 18.00
D-Day na ekranie | rozmowa wokół filmu „Szeregowiec Ryan”
29 czerwca zapraszamy na ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie online z cyklu Obrazy Historii. Będziemy rozmawiać o rocznicy lądowania aliantów w Normandii, znanego historykom jako D-Day. Jako tło posłuży obraz Stevena Spielberga „Szeregowiec Ryan".
W dniu 6 czerwca 1944 roku (D-Day) rozpoczęła się operacja „Overlord" - największa operacja desantowa w historii. „Szeregowiec Ryan", jeden najważniejszych filmów w dziejach wojennej kinematografii, pomoże nam w rozważaniach na temat wydarzenia, które stało się początkiem wyzwolenia Europy Zachodniej spod niemieckiej okupacji.
Gospodarzem spotkania online bedzie dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego, a jego gośćmi będą:
Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy, gospodarz programu „Kino Mówi” w Ale kino+, prowadzący audycję „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce,
dr Bartłomiej Kapica – z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
Podczas rozmowy będzie możliwość zadawania pytań.
Serdecznie zapraszamy 29 czerwca o godz. 18.00 na transmisję Youtube!
Link do transmisji: kliknij tutaj
Dyskusja odbędzie się w ramach cyklu Obrazy Historii. Znacie go z pokazów filmów o tematyce historycznej w kinie Elektronik.
Cykl powraca w zupełnie nowej odsłonie. W tej edycji skupiamy się na filmach znanych oraz ogólnie dostępnych, by spojrzeć na nie świeżym okiem i odkryć nową perspektywę.
Zobacz także
- Gospodarka w mikroskali | konferencja
konferencja
Gospodarka w mikroskali | konferencja
OBnT Instytutu Pileckiego zaprasza do udziału w kolejnej części cyklu konferencji naukowych „Gospodarka w mikroskali”. Edycja 2022 r. odbędzie się pod tytułem „Ziemie polskie pod podwójną okupacją 1939-1946”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 lipca.
- Totalitarianism Across History and Disciplines | conference
konferencja
Totalitarianism Across History and Disciplines | conference
We invite graduate students and postdoctoral scholars from all disciplines to submit proposals for papers regarding any aspect of totalitarianism, from a broad theoretical and historical perspective. The deadline for applications is 15.09.2022.
- Czekamy na zgłoszenia do 17 lipca | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Druga Edycja (2022)
wokół książek
Czekamy na zgłoszenia do 17 lipca | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Druga Edycja (2022)
Już po raz drugi Instytut Pileckiego wraz z partnerem, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ogłasza nabór zgłoszeń do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.