Cięcia. Mówiona historia transformacji | Klio w świecie ekonomii - Instytut Pileckiego
debata
18.03.2021 (CZW) 18.00
Cięcia. Mówiona historia transformacji | Klio w świecie ekonomii
Transformacja gospodarcza „przeorała” polski przemysł: część zakładów ulega likwidacji, inne są prywatyzowane. O tych trudnych doświadczeniach opowiedzą Aleksandra Leyk i Joanna Wawrzyniak, autorki książki „Cięcia. Mówiona historia transformacji”.
Ich rozmówcą w piątej odsłonie cyklu „Klio w świecie ekonomii, albo porozmawiajmy o gospodarce” będzie dr Jerzy Łazor.
Dyskusję będzie można zobaczyć na platformie Zoom (zarejestruj się tutaj) oraz na profilu Instytutu Pileckiego na Facebooku.
Uczestnicy:
▶ Joanna Wawrzyniak - socjolożka i historyczka, założycielka Pracowni Pamięci Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek i artykułów o historii społecznej i pamięci zbiorowej polskiego społeczeństwa w perspektywie porównawczej. Pracuje obecnie nad pamięcią o neoliberalnej transformacji po 1989 roku, a także nad przemianami pamięci kulturowej w kontekście europejskim i globalnym. Wydała między innymi książki: Memory and Change in Europe: Eastern Perspectives (z Małgorzatą Pakier; 2016); Buntownicy. Polskie lata 70. i 80. (z Anką Grupińską; 2011); ZBoWiD i pamięć drugiej wojny światowej (2009).
▶ Aleksandra Leyk - absolwentka socjologii i afrykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Badała dyskursywne formy konstruowania obrazu Afryki w kulturze Zachodu i analizowała dyskurs nauk społecznych o polskiej transformacji. Zajmuje się również kwestią pracy w perspektywie biograficznej: spogląda w mikroperspektywie na przemiany społeczno-ekonomiczne socjalizmu, kapitalizmu i elastycznego kapitalizmu.
▶ dr Jerzy Łazor – historyk gospodarczy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w historii okresu międzywojennego, historii finansów i stosunków międzynarodowych. Stypendysta Imre Kertész Kolleg w Jenie. Opublikował m.in. monografię Brama na Bliski Wschód. Polsko-palestyńskie stosunki gospodarcze w okresie międzywojennym (2016) oraz edycję Moich wspomnień Stanisława Wojciechowskiego” (2017).
O książce:
Cięcia. Mówiona historia transformacji to zbiór wspomnień pracowników i pracownic przedsiębiorstw, które zostały sprywatyzowane w latach 90. XX wieku i stały się własnością międzynarodowych korporacji. Tworzą one wielowątkową opowieść o socjalistycznej i kapitalistycznej modernizacji, o prywatyzacji i restrukturyzacji, a także o kształtowaniu się świadomości na temat tych procesów i zmieniającej się w czasie ich ocenie (opis pochodzi ze strony wydawnictwa).
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
debata
Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
Korzystając z bogatych zbiorów Archiwum Instytutu Pileckiego, zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie, by prześledzić, jak wyglądała Wielkanoc w cieniu II wojny światowej.
- Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
film
Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii, zapraszamy na premierowy pokaz filmu „Odyseja polska”.