Cele i narzędzia ludobójczej inżynierii społecznej. Człowiek i państwo wobec totalitaryzmów - Instytut Pileckiego
konferencja
03.12.2020 (CZW) 09.30
Cele i narzędzia ludobójczej inżynierii społecznej. Człowiek i państwo wobec totalitaryzmów
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Pileckiego, która odbędzie się w ramach projektu Lemkin 2018-2023.
Stosowanie terminu „ludobójstwo” w odniesieniu do masowych zbrodni, popełnionych m.in. w trakcie II wojny światowej, wciąż wzbudza dyskusje, a nawet kontrowersje. Wychodząc od polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku – w tym z reżimem stalinowskim, szczególnie ważnym z punktu widzenia państw Europy Środkowej i Wschodniej – chcemy odkrywać i porównywać różne podejścia do problematyki badań nad ludobójstwem.
Bezprecedensowa skala mordów na ludności cywilnej w trakcie II wojny światowej miała swoje źródła w ideologiach totalitarnych. Organizatorzy kolejnej międzynarodowej konferencji przygotowywanej przez Instytut Pileckiego stawiają sobie za cel przybliżenie charakteru tych zbrodni, ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiego przemysłu śmierci oraz doskonale zorganizowanego i przemyślanego sowieckiego systemu ucisku i eksterminacji. Konferencja będzie także okazją dla badaczy do naukowej refleksji nad postawami i działaniami ludzi, nad funkcjonowaniem organizacji oraz państw i ich struktur pod okupacją. Tegoroczna edycja oparta jest na idei analizy prowadzonej w oparciu o studia przypadku – tzw. case studies – wynikające z indywidualnych badań i ilustrujące tezy badawcze formułowane przez uczestników konferencji.
Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia (poniżej).
Link do konferencji: https://zoom.us/j/98922197390?pwd=NVZQNlBiNjliTDBHSW5pRmdlTXFuQT09
Do pobrania
Zobacz także
- „Skazani poza Ojczyzną” – śledztwa kryminalne przeciwko Polakom na Ukrainie Radzieckiej w końcu lat trzydziestych XX wieku. Co kryją teczki karno-śledcze? | seminarium
Wydarzenie
„Skazani poza Ojczyzną” – śledztwa kryminalne przeciwko Polakom na Ukrainie Radzieckiej w końcu lat trzydziestych XX wieku. Co kryją teczki karno-śledcze? | seminarium
W środę, 7 czerwca zapraszamy na kolejne seminarium naukowe Instytutu Pileckiego. W roli referenta wystąpi dr Piotr Olechowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
- Spotkanie wokół książki "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich"
wokół książek
Spotkanie wokół książki "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich"
Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich", które odbędzie się 6 czerwca 2023 (wtorek) o godz. 18:00, w sali multimedialnej Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.
- Mistrz Hitlera. Karl Haushofer jako twórca narodowosocjalistycznej ideologii | seminarium
seminarium
Mistrz Hitlera. Karl Haushofer jako twórca narodowosocjalistycznej ideologii | seminarium
Karl Haushofer odegrał decydującą rolę w ukształtowaniu światopoglądu politycznego młodego Adolfa Hitlera i był „duchowym ojcem” narodowosocjalistycznej ideologii.