O nas

O NAS

Instytut Pileckiego rozpoczął działalność w Berlinie we wrześniu 2019 roku. Ta data nie była przypadkowa – dokładnie 80 lat temu wraz z niemiecką inwazją na Polskę rozpoczął się konflikt, który wpłynął na losy całego świata. Poprzez symboliczne nawiązanie do przeszłości, pragnęliśmy stworzyć przestrzeń do dyskusji, w ramach której dwa narody z tak różnymi perspektywami historycznymi, mogą znaleźć płaszczyznę do porozumienia i współpracy.

Misją naszego ośrodka jest rozwijanie współpracy zagranicznej, a także poszerzanie pola badań i refleksji nad doświadczeniem XX wieku oraz znaczeniem takich wartości, jak wolność i demokracja. Nasze działania koncentrują się na ukazywaniu przemian społecznych i kulturowych na tle ubiegłego stulecia, ze szczególnym uwzględnieniem procesów zachodzących w Europie Środkowej. Niniejsze założenia realizujemy poprzez programy stypendialne i badawcze, które budują długofalową współpracę z niemieckimi instytucjami naukowymi oraz światem akademickim. Organizujemy także wydarzenia z pogranicza historii, sztuki i kultury. Wystawą „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” zainaugurowaliśmy naszą działalność w stolicy Niemiec.

 

Kierownictwo

Hanna Radziejowska 

h.radziejowska@instytutpileckiego.pl

Kierownik oddziału, pełnomocnik ds. współpracy polsko-niemieckiej

 

Mateusz Fałkowski 

m.falkowski@instytutpileckiego.pl

Zastępca kierownika oddziału

 

Sekretariat

Klaudia Pytlowska

k.pytlowska@instytutpileckiego.pl

 

Rzecznik Prasowy 

Patryk Szostak 

p.szostak@instytutpileckiego.pl 

 

Produkcja i Organizacja

Jakub Świetlik 

j.swietlik@instytutpileckiego.pl

 

Programy

Małgorzata Jędrzejczyk 

m.jedrzejczyk@instytutpileckiego.pl

Sztuka / Nauka / Exercising Modernity 

 

Natalia Latecka 

n.latecka@instytutpileckiego.pl

Program Archiwalny 

 

Alexander Kliymuk

a.kliymuk@instytutpileckiego.pl

Karolina Głowińska 

k.glowinska@instytutpileckiego.pl

Edukacja 

 

Anna Bobczuk 

a.bobczuk@instytutpileckiego.pl

Produkcja i Archiwa 

 

Adres:

Pilecki-Institut in Berlin

Pariser Platz 4a, 10117 Berlin

www.pileckiinstitut.de   

berlin@pileckiinstitut.de