Archiwum Historii Mówionej

Archiwum Historii Mówionej - projekt Świadkowie Epoki

Od 2018 roku rejestrujemy wspomnienia osób, które przeżyły II wojnę światową, a także tych, które pamiętają czasy powojenne. Stworzone przez nas archiwum historii mówionej zawiera już prawie 800 nagrań - to kilkadziesiąt tysięcy godzin wspomnień. Ich fragmenty znajdą Państwo poniżej oraz na kanale YouTube – Świadkowie Epoki.

O swoich przeżyciach opowiadają żołnierze wszystkich frontów, cywile, więźniowie polityczni, obozów koncentracyjnych, pracy przymusowej, łagrów. Świadkowie zbrodni z pobudek nacjonalistycznych i zbrodni wojennych. Sprawiedliwi i Ocaleni. Obywatele polscy, Polacy o innej przynależności państwowej, obywatele innych krajów. Wśród wspomnień z czasów powojennych znajdują się m.in. relacje o działaniach NKWD, zatrzymaniach przez służby bezpieczeństwa, stanie wojennym. O działalności Solidarności opowiadają jej członkowie, o strajkach robotniczych – ich uczestnicy.

Odwiedź kanał Świadkowie Epoki, by poznać więcej historii

Kontakt: swiadkowieepoki@instytutpileckiego.pl

Liczba świadectw: 2

 • Olga Morawska

  Świadkowie Epoki

  Olga Morawska

  Olga Morawska z domu Koss (ur. 1930 roku w Krakowie. Od 1943 roku przebywała z internowanym ojcem na Węgrzech, gdzie uczęszczała do polskiej szkoły.

  #pomoc_w_czasie_II_WŚ #zbrodnie_niemieckie #inne
 • Tadeusz Selbirak

  Świadkowie Epoki

  Tadeusz Selbirak

  Tadeusz Selbirak (ur. 1930 w Sanoku), jego ojciec służył w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Sanoku, a następnie w 38. Pułku Piechoty w Przemyślu.

  #deportacje_zesłanie #okupacja #inne #kampania_wrześniowa