Biblioteka

Posiadamy zbiory z zakresu nauk historycznych, humanistycznych i społecznych.

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. (https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000197201.pdf) Biblioteka Instytutu Pileckiego jest nieczynna do 29 listopada 2020 r. Pracownicy, którzy chcą korzystać z zasobów biblioteki, proszeni są o kontakt mailowy bądź telefoniczny.

Biblioteka w czasie pandemii

Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. W celu skorzystania z zasobów prosimy o wcześniejszy kontakt.
Osoby przebywające w Bibliotece proszone są o dezynfekcję dłoni za pomocą płynu znajdującego się przy wejściu.
W Bibliotece mogą przebywać jednocześnie maksymalnie 2 osoby oraz 1 pracownik Biblioteki.
W sytuacji, gdy w Bilibotece przebywa więcej niż jedna osoba, noszenie maseczki/ przyłbicy jest obowiązkowe.
Wypożyczenia książek: zamówienia przez katalog online (biblioteka.instytutpileckiego.pl), odbiór po skontaktowaniu się z pracownikami Biblioteki (biblioteka@instytutpileckiego.pl, 22 182 24 75).
Zwroty książek: bezpośrednio do pracowników Biblioteki lub w kopercie zostawionej w Sekretariacie. Zwrócone książki podlegają siedmiodniowej kwarantannie.


Biblioteka Instytutu Pileckiego jest biblioteką specjalistyczną, odpowiadającą zwłaszcza na potrzeby pracowników i stypendystów instytutu. Zbiory są dostępne dla wszystkich, jednak osoby spoza naszej instytucji mogą z nich skorzystać wyłącznie na miejscu.

Aktualnie posiadamy ponad 4 000 woluminów w języku polskim i językach obcych, a także publikacje elektroniczne oraz bazy danych. Nasz zasób jest systematycznie powiększany, głównie poprzez zakupy, własne wydawnictwo oraz dary. Niektóre książki, szczególnie w języku angielskim czy niemieckim, są unikatowe w skali kraju. Współpracujemy z Centrum NUKAT - wiele publikacji dostępnych w bibliotece można znaleźć we wspólnym katalogu polskich bibliotek naukowych.

Zakres tematyczny naszych zbiorów nawiązuje do badań i projektów prowadzonych w instytucie. Większość publikacji dotyczy historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego.

Biblioteka oferuje swoim pracownikom, współpracownikom i stypendystom dostęp do następujących baz danych:

Wirtualna Biblioteka Nauki

Ebscohost

JSTOR

IBUK Libra

ProQuest One Academic

USC Shoah Foundation, Visual History Archive

Ancenstry Library

Academia (publikacje chronione prawem autorskim dostępne są wyłącznie na dedykowanym terminalu w czytelni instytutu)

Archive Finder

PRZEJDŹ DO NASZEGO KATALOGU!


Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem korzystania z naszych zbiorów, który udostępniliśmy zarówno w wersji polskiej, jak i angielskiej (kliknij tu).

Kontakt do Biblioteki Instytutu Pileckiego:

biblioteka@instytutpileckiego.pl

czytelnia@instytutpileckiego.pl

tel.: 22 182 24 75 lub 532 746 862

Osoby spoza instytutu, które chcą skorzystać z naszych zbiorów bibliotecznych, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (22 182 24 75) bądź mailowy (czytelnia@instytutpileckiego.pl).