Archiwa cyfrowe

Wiedza zgromadzona – udostępniona – zbadana

Działalność badawcza Instytutu oparta jest na szerokim dostępie do nieodkrytych lub zapomnianych dokumentów. Archiwalia to nie tylko zakurzone tomy na niekończących się rzędach regałów – w każdym dokumencie kryje się ogrom wiedzy, która dzięki współczesnym badaczom ma szansę na upowszechnienie. Żeby ułatwić im pracę, stworzyliśmy cyfrowe Archiwum Instytutu Pileckiego.

GROMADZENIE

Instytut Pileckiego prowadzi rozbudowany program archiwalny i digitalizuje źródła na skalę masową. W jednym miejscu zbieramy dokumenty potrzebne do badań nad polskim doświadczeniem konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku, zwłaszcza podczas II wojny światowej. Pozyskujemy je z instytucji polskich i zagranicznych: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives, IPN, polskich archiwów państwowych i wielu innych. Tworzymy w ten sposób centrum wiedzy i ośrodek kompleksowych badań nad II wojną światową i podwójną okupacją w Polsce. Dla naukowców, dziennikarzy, ludzi kultury i wszystkich zainteresowanych. 

UDOSTĘPNIANIE

W Archiwum Instytutu Pileckiego udostępniamy dokumenty, nagrania filmowe, fotografie, książki i czasopisma. To miliony skanów dokumentów, tysiące godzin materiałów audiowizualnych i setki zdjęć. Nasze zbiory są stale rozbudowywane. Wszystkie obiekty są dokładnie opisane. Rozbudowany system haseł i słów kluczowych pozwala szybko dotrzeć do poszukiwanych treści. Funkcja przeszukiwania pełnotekstowego obejmuje zarówno opisy, jak i treść dokumentów. Więcej informacji o naszym cyfrowym archiwum znajduje się na stronie www.archiwum.instytutpileckiego.pl.

BADANIE

Mamy nadzieję, że zgromadzone przez nas zbiory wykorzystywane będą w badaniach zarówno historyków z Polski, jak i zagranicy, a wizyta w Instytucie stanie się naturalnym odruchem w trakcie prac nad zagadnieniami związanymi z historią XX wieku. Ufamy, że dzięki naszym pracom wiedza o tym okresie, a także o roli i znaczeniu Polski w tym czasie, zostanie jeszcze lepiej udokumentowana i upowszechniona.

Zobacz także