Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa - Instytut Pileckiego
Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa
Czy ludobójstwo to domena historii? Co doprowadziło do powstania jednej z najważniejszych odpowiedzi intelektualnych na tragiczne doświadczenie II wojny światowej? „Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa” to pierwsza w Polsce wystawa, która w całości poświęcona jest postaci Rafała Lemkina. Jej otwarcie przypadło w 70. rocznicę uchwalenia konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, którą Lemkin uważał za dzieło swego życia. Warszawa – miasto, w którym prowadził przed wojną kancelarię adwokacką i z którego uciekał przed niemieckimi bombardowaniami we wrześniu 1939 roku; Warszawa – miasto ciężko doświadczone niemieckimi zbrodniami, których ofiarami padali Żydzi i Polacy; Warszawa – to właściwe miejsce, by mówić o życiu i dokonaniach Rafała Lemkina.
Wystawa była pokazywana w Warszawie, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, w Bochum, w Berlinie oraz Valdosta Uniwersity w USA.
Relacje z wystawy
- Żywie Biełaruś!/Belarus lebt! | wystawa w Instytucie Pileckiego w Berlinie
relacja z wystawy
Żywie Biełaruś!/Belarus lebt! | wystawa w Instytucie Pileckiego w Berlinie
Od 2014 r. w Mińsku odbywał się „Miesiąc Fotografii”, jednak obecna sytuacja polityczna uniemożliwia jego realizację. Wystawę białoruskich twórców dokumentujących demokratyczne protesty na Białorusi będzie można zobaczyć w berlińskim Instytucie Pileckiego.