Wydarzenie

15.10 godz. 12.00

Pokaz filmu "Naszą ojczyzną jest pamięć" | dyskusja

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego o polskich emigrantach, którzy po opuszczeniu sowieckich łagrów odnaleźli tymczasowy dom w Afryce.

„Naszą ojczyzną jest pamięć” w reż. Jonathana Duranda to historia tysięcy Polaków deportowanych do ZSRR. Zwolnieni z łagrów, po wielotygodniowej tułaczce, trafili do Afrykańskich wiosek. Jak udało im się odnaleźć w nowej, egzotycznej dla nich rzeczywistości? Tego będzie można dowiedzieć się podczas projekcji oraz dyskusji z twórcą filmu. 

Dokument to wynik wieloletnich badań i poszukiwań dotyczących historii rodziny reżysera, której członkowie w czasach II wojny światowej byli uchodźcami w Afryce: Dorastałem z tą historią, ponieważ żyła nią moja babcia Kazia. Opowiadała mi o swojej dziecięcej odysei przez Syberię, Kazachstan, Iran i Indie. Przede wszystkim mówiła o Afryce, gdzie po latach wojny i głodu znaleźli spokój w pobliżu Kilimandżaro. Chciałem dać Kazi i innym ocalałym Polakom, takim jak ona, głos poza naszą rodziną. Jest to znacząca opowieść z czasów II wojny światowej, nieznana większości ludzi, opowiedziana siedemdziesiąt lat po wojnie – mówi reżyser Jonathan Durand.

Dokument „Naszą ojczyzną jest pamięć” był prezentowany m.in. na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

Zwiastun filmu: 

W pokazie uczestniczyć będą: reżyser Jonathan Durand oraz Ambasador Kanady JE Leslie Scanlon. Po projekcji odbędzie się dyskusja z twórcą filmu. Film wyświetlany będzie w języku angielskim z polskimi napisami.


Organizatorami wydarzenia są: Instytut Pileckiego, Ambasada Kanady, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.