Wydarzenie

29.03–25.04 godz. 11.45

„Podwójnie Wolne” w Ostrowi Mazowieckiej!

Poznaj polskie emancypantki, zobacz wystawę poświęconą historii polskich środowisk kobiecych w XX wieku. Otwarcie już 29 marca na placu Starej Elektrowni.

Na mocy dekretu Naczelnika Państwa z 28 listopada 1918 r. Polki otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze, dzięki czemu Polska znalazła się wśród najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy. W dniu 26 stycznia 1919 r. Polki z miast i wsi po raz pierwszy w historii poszły do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli w parlamencie.

Wystawa została przygotowana w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chrześcijańskie demokratki, feministki i rewolucjonistki przez wiele lat działały na rzecz nie tylko równych praw, lecz także odzyskania przez Polskę niepodległości, co doprowadziło do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918. Niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek są niemal gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Wystawa to najlepszy sposób, aby przypomnieć, że dorobek i życiorysy kobiet stanowią integralną część historii Polski.

Tytuł ekspozycji – „Podwójnie wolne” – zwraca uwagę na to, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich. Odzyskanie niepodległości było długim procesem, w którym istotną rolę odegrały kobiety: działaczki społeczne, pisarki, emancypantki, sufrażystki, kobiety z bronią w ręku walczące o suwerenność ojczyzny, przewożące pod gorsetami granaty i organizujące Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego czy Ochotniczą Legię Kobiet. Różnymi sposobami dążyły do zrealizowania idei wolnej Polski, tak jak różnymi drogami dochodziły do równych praw.

Zewnętrzną wystawę „Podwójnie wolne” będzie można oglądać od 29 marca do 25 kwietnia na placu przed Starą Elektrownią w Ostrowi Mazowieckiej.

Współorganizator: Muzeum Dom Rodziny Pileckich