Wydarzenie

07.11 godz. 18.30

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” | Pokaz i dyskusja

Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasach kina.

O filmowym przedstawieniu polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię, porozmawiamy z Brytyjczykiem Patrickiem Neyem oraz kulturoznawczynią dr hab. Marzeną Sokołowską-Paryż,

1940 rok. Niedawno zakończył się odwrót wojsk alianckich z kontynentu. Większość brytyjskiego sprzętu wojskowego zalega na plażach Dunkierki. Niemcy nasilają naloty na Anglię. Powstają nowe dywizjony – w tym słynny 303. Polscy lotnicy wspierają RAF w powietrznej walce z Niemcami. W ten sposób do historii przechodzi jedna z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. W rolach głównych: Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, Antoni Królikowski, Jan Wieczorkowski.

Dyskusja

Dr hab. Marzena Sokołowska-Paryż – literaturoznawczyni, kulturoznawczymi. Adiunkt w Zakładzie Literatury Brytyjskiej Instytutu Anglistyki UW. Wśród jej zainteresowań naukowych znajduje się m.in. druga wojna światowa w literaturze i filmie.

Patrick Ney – brytyjski youtuber, bloger i przedsiębiorca. Miłośnik polskiej historii i kultury.

Moderacja: Wojtek Saramonowicz – Instytut Pileckiego

Obrazy Historii

Cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Instytut Pileckiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami i historykami. Wspólnie dyskutujemy, szukamy znaczeń, jakie niosą ze sobą prezentowane obrazy, zastanawiamy się nad prawdami i mitami obejrzanych historii oraz tym, jak obecnie wpływają na nasze postawy.