Rządy państw Osi w okupowanej Europie, Rafał Lemkin - Instytut Pileckiego

Publikacje

Rządy państw Osi w okupowanej Europie

Rafał Lemkin

Gdy Rafał Lemkin opublikował tę książkę w Stanach Zjednoczonych, trwała jeszcze II wojna światowa. Mimo że nie dysponował pełną wiedzą o skali zbrodni popełnionych w Europie przez Niemcy i ich sojuszników, dzięki benedyktyńskiej pracy zdołał oddać bezprecedensową skalę i charakter tych działań. Przedstawiając opinii międzynarodowej wstrząsający obraz panowania państw Osi nad częścią Europy, dokonał jednocześnie rewolucyjnego kroku. Stworzył i zastosował nową wówczas kategorię z dziedziny prawa międzynarodowego – ludobójstwo.

Wydanie jest pierwszym pełnym przekładem na język polski klasycznej pracy Lemkina. Zasadniczemu tekstowi towarzyszą wstęp prof. Piotra Madajczyka i posłowie dr Dominiki Uczkiewiczi wpisujące to dzieło w szerszy kontekst – zarówno burzliwej biografii autora, jak i historii rozwoju prawa międzynarodowego. W czasie toczącej się za wschodnią granicą Polski wojny, publikacja po raz kolejny zmusza nas nie tylko do przemyślenia tragicznej historii XX wieku, ale także zastanowienia się nad charakterem współczesnych działań zbrojnych i okupacyjnych.

Ukazanie się Axis Rule…, życzliwa recepcja książki w mediach i jej dostrzeżenie w środowisku prawników i polityków umożliwiły Lemkinowi podjęcie starań o realizację jego życiowego celu, wprowadzenie do prawa międzynarodowego kategorii zbrodni ludobójstwa.

Ze wstępu prof. dr. hab. Piotra Madajczyka

AUTOR:

Rafał Lemkin

PRZEKŁAD:

Agnieszka Bieńczyk-Missala, Patrycja Grzebyk, Bogusław Lackoroński, Marek Madej oraz Maciej Grabski

ROK WYDANIA:

2023

LICZBA STRON:

750

OPRAWA:

Twarda

ISBN:

978-83-67326-09-4

Inne pozycje z tej kategorii

Zobacz także