Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci, Samuel Salzborn - Instytut Pileckiego

Publikacje / Książki

Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci

Samuel Salzborn

Książka jest polemiką z dość powszechnym przekonaniem, że dzisiejsi Niemcy odrobili lekcję historii: doskonale wiedzą, czym był Holokaust i przyjmują odpowiedzialność za winę swoich przodków. W prowokacyjnym eseju Samuel Salzborn twierdzi, że jest dokładnie odwrotnie – w Niemczech nadal dominuje mit zbiorowej niewinności.

Autor przypomina o zaniechaniu rozliczeń zbrodni nazistowskich w powojennym niemieckim wymiarze sprawiedliwości. Swoje diagnozy opiera na wynikach badań opinii społecznej oraz dowodzi żywotności motywu niemieckiej ofiary w debacie publicznej i w dziełach kultury popularnej na temat II wojny światowej. Ponadto szczegółowo analizuje dyskurs środowiska tzw. wypędzonych. Zastanawia się również dlaczego prawda o masowym zaangażowaniu Niemców w Holokaust oraz utrzymanie nazistów przy władzy nigdy nie stały się w Niemczech częścią szerokiej świadomości społecznej.

 

 


 

Samuel Salzborn (ur. 1977) – politolog, profesor Uniwersytetu w Gießen. Autor m.in. książek „Globaler Antisemitismus. Eine Spuren­suche in den Abgründen der Moderne” (2018) oraz „Angriff der Anti­demokraten. Die völkische Rebellion der Neuen Rechten” (2017). Zajmuje się teorią polityki, historią idei oraz współczesnym prawicowym  ekstremizmem. Od 2020 roku jest pełnomocnikiem miasta Berlin do spraw zwalczania antysemityzmu.
 

TYTUŁ:

Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci

AUTOR:

Samuel Salzborn

PRZEKŁAD:

Kamil Markiewicz

SERIA:

Ścieżki myślenia

WYDAWCA:

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

ISBN:

978-83-66340-87-9

Inne pozycje z tej kategorii

Zobacz także