Eksterminacja i opór | materiały edukacyjne do nauki zdalnej - Instytut Pileckiego
Eksterminacja i opór | materiały edukacyjne do nauki zdalnej
Przygotowaliśmy kolejny zestaw ćwiczeń i materiałów źródłowych do e-nauki. Tym razem jest on poświęcony polityce niemieckiej wobec ludności żydowskiej w trakcie II wojny światowej, a także powstaniu w getcie warszawskim.
Pakiet edukacyjny przygotowany z okazji 77 rocznicy powstania w getcie warszawskim przybliża uczniom założenia i etapy niemieckiej polityki ludobójczej wobec ludności żydowskiej, dramatyczną sytuację panującą w getcie warszawskim, a także heroiczną walkę powstańców w 1943 roku.
Przygotowany przez Instytut Pileckiego zestaw ćwiczeń składa się z tekstów źródłowych, infografik, a także zadań dla uczniów. W materiałach znajduje się również link do relacji Krystyny Budnickiej, która w chwili wybuchu powstania miała 11 lat. Udało jej się wydostać z getta, dzięki pomocy Polaków. Obecnie jest działaczką Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”.
W pakiecie wykorzystano również zeznania i relacje z zasobów cyfrowych Instytutu Pileckiego: bazy świadectw „Zapisy Terroru”, nagrań zarejestrowanych w ramach projektu „Świadkowie Epoki”, a także fragmentów filmu dokumentalnego „Świadkowie Epoki: Czas Zagłady”.
Zachęcamy również do zapoznania się z innymi materiałami Instytutu Pileckiego, które związane są z omawianym zagadnieniem:
- Treść ulotki Żydowskiej Organizacji Bojowej
- FIlm „Świadkowie Epoki: Czas Zagłady”
- Podcast w języku angielskim - jak dziś wspominamy powstanie w getcie warszawskim? Czy ma dla nas znaczenie? Czego może nauczyć nas przykład heroizmu ludności żydowskiej? Oto pytania, które postawiliśmy Michaelowi Schudrichowi, Naczelnemu Rabinowi Polski, a także przedstawicielom izraelskich instytucji edukacyjnych.
Wydarzenia
- Klub Nauczyciela z Pasją | Pokaz filmu "Cios w plecy. Agresja Sowiecka 17 września 1939 roku"
edukacja
Klub Nauczyciela z Pasją | Pokaz filmu "Cios w plecy. Agresja Sowiecka 17 września 1939 roku"
Po wakacyjnej przerwie wznawiamy spotkania w Klubie Nauczyciela z Pasją. Spotkania w klubie będą się odbywały jak zwykle raz w miesiącu – w trzeci wtorek miesiąca.
- Klub Nauczyciela z Pasją | Spotkanie z prof. Andrzejem Zawistowskim
edukacja
Klub Nauczyciela z Pasją | Spotkanie z prof. Andrzejem Zawistowskim
21 maja o godz. 16.00 zapraszamy wszystkich nauczycieli, edukatorów i pasjonatów historii na kolejne spotkanie w Klubie Nauczyciela z Pasją!
- Klub Nauczyciela z Pasją #2 | offline + online
edukacja
Klub Nauczyciela z Pasją #2 | offline + online
16 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy wszystkich nauczycieli, edukatorów i pasjonatów historii na kolejne, drugie spotkanie Klubu Nauczyciela z Pasją!
- Klub Nauczyciela z Pasją | Od 19 marca w Galerii DeBeKa
debata
Klub Nauczyciela z Pasją | Od 19 marca w Galerii DeBeKa
W każdy trzeci wtorek miesiąca, począwszy od 19 marca zapraszamy do Klubu Nauczyciela z Pasją w Galerii DeBeKa (Krakowskie Przedmieście 11) w Instytucie Pileckiego.