Wanda Grabowska - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Wanda Grabowska

Wanda Grabowska (ur. 1924 roku) była świadkiem rzezi wołyńskiej. Już w marcu 1943 roku Ukrainiec z sąsiedniej wsi ostrzegał Polaków, że szykuje się rzeź. Od tego czasu mieszkańcy Wólki Kotowskiej oraz okolic czuwali. W maju dotarły do nich pierwsze wiadomości o mordach i wtedy zaczęto ukrywać dobytek w zbożu. Nie nocowano już w domu. Rzeź w Wólce Kotowskiej zaczęła się 4 lipca. Tej nocy pani Wanda, wyjątkowo, nocowała w domu. Nad ranem obudziła ją sąsiadka. Wieś była rabowana i palona, wszędzie słychać było krzyki. Pani Wanda i jej rodzina uciekła boso do lasu. Ojciec zdążył wziąć jedynie kufer ze zbożem dla konia. Wielu mieszkańców zostało zamordowanych. Wraz z końcem wojny Polakom, którzy uciekli ze swoich domów dzięki czemu udało im się przetrwać, kazano się rejestrować - mieli być wysiedlani. Ojciec pani Wandy był przekonany, że wrócą do domu. Informacja o wysiedleniu wywołała u niego ogromny szok, który spowodował zawał serca.

#zbrodnie_niemieckie #okupacja #Wołyń_UPA

Zobacz także

 • Wiesław Stypuła cz.1.

  Świadkowie Epoki

  Wiesław Stypuła cz.1.

  Wiesław Stypuła (ur. 1931 roku), zesłany z rodziną w 1940 roku na Syberię.

  #deportacje_zesłanie#zbrodnie_sowieckie
 • Jan Dziewulak

  Świadkowie Epoki

  Jan Dziewulak

  Jan Dziewulak (ur. 1923) syn legionisty, deportowany w lutym 1940 roku do Kazachstanu. Jako żołnierz I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki brał udział w bitwie pod Lenino.

  #deportacje_zesłanie#polskie_siły_zbrojne#zbrodnie_sowieckie
 • Józef Żelaśkiewicz

  Świadkowie Epoki

  Józef Żelaśkiewicz

  Józef Żelaśkiewicz (ur. 1929 r.), żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, ps. „Orlik” i „Jaszko”. Widział na własne oczy zbrodnie niemieckie podczas okupacji.

  #zbrodnie komunistyczne#zbrodnie_niemieckie#okupacja#podziemie_niepodległościowe#zbrodnie_sowieckie#Zagłada_Żydów#konspiracja