Wanda Grabowska - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Wanda Grabowska

Wanda Grabowska (ur. 1924 roku) była świadkiem rzezi wołyńskiej. Już w marcu 1943 roku Ukrainiec z sąsiedniej wsi ostrzegał Polaków, że szykuje się rzeź. Od tego czasu mieszkańcy Wólki Kotowskiej oraz okolic czuwali. W maju dotarły do nich pierwsze wiadomości o mordach i wtedy zaczęto ukrywać dobytek w zbożu. Nie nocowano już w domu. Rzeź w Wólce Kotowskiej zaczęła się 4 lipca. Tej nocy pani Wanda, wyjątkowo, nocowała w domu. Nad ranem obudziła ją sąsiadka. Wieś była rabowana i palona, wszędzie słychać było krzyki. Pani Wanda i jej rodzina uciekła boso do lasu. Ojciec zdążył wziąć jedynie kufer ze zbożem dla konia. Wielu mieszkańców zostało zamordowanych. Wraz z końcem wojny Polakom, którzy uciekli ze swoich domów dzięki czemu udało im się przetrwać, kazano się rejestrować - mieli być wysiedlani. Ojciec pani Wandy był przekonany, że wrócą do domu. Informacja o wysiedleniu wywołała u niego ogromny szok, który spowodował zawał serca.

#zbrodnie_niemieckie #okupacja #Wołyń_UPA

Zobacz także

 • Brunon Piekarski cz. 2.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 2.

  Brunon Piekarski (ur. 1929), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia. Został aresztowany przez UBP w 1945 roku. Opowiada o trudnościach na jakie napotykał po wyjściu z więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne
 • Krzysztof Krogulec

  Świadkowie Epoki

  Krzysztof Krogulec

  Krzysztof Krogulec (ur. 1958 w Kielcach), syn Władysława Krogulca, który jako jeden z nielicznych przeżył krwawą pacyfikację Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943 r.

  #dzieci#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja
 • Wiesław Krawczykowski

  Świadkowie Epoki

  Wiesław Krawczykowski

  Wiesław Krawczykowski (ur. 1928 r. w Warszawie), opowiada o swojej działalności w Szarych Szeregach, o 25 dniach Powstania Warszawskiego oraz deportacji do KL Mauthausen.

  #obozy_koncentracyjne#deportacje_zesłanie#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja#Powstanie_Warszawskie